Agroturystyka - wyjście poza schemat

Na ogół nasze wyobrażenie gospodarstwa agroturystycznego kojarzy się z urokliwą, wiejską okolicą, schludnymi pokojami. Coraz częściej z wycieczkami plener, nierzadko rowerowymi albo uczestnictwem w zajęciach proponowanych przez gospodarzy. Wszak coraz częściej w takich miejscach organizowane są wystawy, imprezy muzyczne lub różnego rodzaju warsztaty rzemiosła.

Mimo to urozmaicona oferta dobrze prosperujących  gospodarstw agroturystycznych już niewielu gości zaskakuje. Podobnie jest z lokalnymi stadninami lub terapią przy pomocy zwierząt.

Wioski tematyczne

Co zatem może nas zaskoczyć, jeśli idzie o sposoby prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego? No i wcale nie jest to łatwe, chyba że weźmiemy pd uwagę wioski tematyczne, które niejednokrotnie ożywiły lokalną turystykę i pomogły w rozwoju niektórym gospodarstwom agroturystycznym. Takie dobre przykłady mamy choćby w warmińsko-mazurskiem, kujawsko-pomorskim i mazowieckiem.

Charakter takich wiosek najczęściej nawiązuje do jakiegoś lokalnego wyróżnika, może to być na przykład wydarzenie historyczne, jakaś osobliwość przyrodnicza lub geograficzna. Wśród takich pomysłów, które się zrealizowały można wymienić między innymi wioski: kolejarską, miodową, chlebową, ptasią lub kwiatową.

Wioski tematyczne są najczęściej realizowane jako wspólny projekt lokalnej społeczności, bywa że z dofinansowaniem z konkretnego programu. Na Warmii i Mazurach wioski tematyczne spotkały się z dobrym przyjęciem – przykładami mogą być między innymi: „Kamionka, Garncarska Wioska”, „Browina, Wioska Dobrego Ducha” lub „Bociania Wioska Żywkowo”. W mazowieckiem są wioski, których profil zawiązany jest z sadownictwem, jest to bowiem polskie zagłębie owocowe, zwłaszcza jabłkowe.

Pomysły indywidualne

Pomysłów indywidualnych związanych z ofertami gospodarstw agroturystycznych jest niemało. Te również najczęściej związane są z otoczeniem, tradycją, historią i lokalnymi osobliwościami. Wystarczy wymienić, choćby ścieżki związane z obserwacją ptaków lub zwierząt albo zwiedzanie przedwojennych umocnień.

Do najbardziej oryginalnych należą noclegi w nietypowych miejscach, między innymi w jurtach, choćby w okolicy Kuźnicy przy granicy z Białorusią.

Pretekstem do oryginalnych pomysłów z dziedziny agroturystyki stały się duże areały popegeerowskiej ziemi. Na części z nich powstały ogromne stawy rybne. Wśród Szeskich Wzgórze w północno-wschodniej Polsce jeden z właścicieli na trzystu hektarach urządził hodowlę dzikich zwierząt zwaną „Bezkrwawym Safari”.

Polska agroturystyka cieszy się coraz większym powodzeniem również wśród osób z zagranicy i ta świadomość daje pretekst do tworzenia wielu ciekawych pomysłów.

Odwiedź gospodarstwo agroturystyczne Konstantow.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here