na studiach

Za kilka miesięcy matury. Przed uczniami ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych trudny czas wzmożonej nauki, a potem podjęcia decyzji o wyborze uczelni wyższej i kierunku studiów. Wielu absolwentów szkół średnich jeszcze nie zdecydowało o swojej przyszłości i nie wie, jakie studia wybrać.

Bezpośrednio po maturze w Polsce można wybrać dwa rodzaje studiów:

Studia I stopnia.
Studia licencjackie lub inżynierskie, które trwają 6 – 8 semestrów. Końcem studiów jest obrona pracy dyplomowej. Poziom wykształcenia po tych studiach określa się jako wykształcenie wyższe zawodowe, a absolwent ma tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera.
Studia I stopnia można realizować na zdecydowanej większości uczelni i kierunków.

Studia II stopnia.
To najczęściej dwuletnie uzupełnienie wiedzy na studiach magisterskich. Absolwent studiów II stopnia ma za zadanie przygotować i obronić pracę dyplomową, zwaną magisterską. Do tego zadania przygotowuje się pod kierunkiem promotora podczas zajęć zwanych seminariami magisterskimi oraz w czasie licznych konsultacji indywidualnych. Praca magisterska może mieć charakter pracy monograficznej, opisowej, którą w całości opiera się na literaturze przedmiotu.

Można również napisać pracę badawczą – to praca w której stawianą hipotezę lub hipotezy potwierdza się (obala) badaniami empirycznymi. Taka praca ma w swojej zawartości rozdział poświęcony opisowi metodologii badań, jakie zostały przeprowadzone. W pracy magisterskiej można cytować innych autorów, powoływać się na ich osiągnięcia czy stwierdzenia, ale nie wolno wykorzystywać ich prac bez przypisów, czyli nie wolno sobie przywłaszczać cudzej własności intelektualnej. Plagiat jest nie tylko wielkim wstydem dla niedoszłego magistra, ale w naszym systemie prawnym jest czynem karalnym.

studentka

Studia I i II stopnia można zaliczyć oddzielnie, albo jako jednolite studia magisterskie. Niektóre kierunki można studiować tylko w tej formie – medycyna, weterynaria, prawo nie mają studiów licencjackich. Jeszcze kilka lat temu tylko za pośrednictwem studiów jednolitych można było zostać psychologiem. Braki specjalistów skłoniły uczelnie do otwierania licencjatów z psychologii. Terapeuta magister czy licencjat – wybór należy do pacjenta.

Większość Polaków jest przekonana, że najlepiej studiować od razu po zakończeniu szkoły. Zwolennicy nieprzerywania nauki twierdzą, że można dużo zapomnieć, że się człowiek rozleniwia i wypada z trybu i potem może mieć problemu z powrotem do systematycznej nauki. Jest jednak całkiem spora, a z roku na rok coraz większa, grupa zwolenników robienia przerwy między kolejnymi etapami nauki. Gap Year to moda, a raczej zjawisko, które polscy uczniowie przejęli od młodzieży z krajów Europy Zachodniej i USA.

Co to jest Gap Year?

To rok przerwy między szkołą średnią a studiami. Zwolennicy tego pomysłu są przekonani, że rok spędzony na podróżach, intensywnej nauce języków obcych, poświęceniu się swojej pasji czy pracy w ramach wolontariatu to czas niezmarnowany, a raczej doskonała inwestycja w budowanie swojej przyszłej kariery zawodowej.

Jeśli przyjmiemy za prawdziwe twierdzenie, że większość studentów kierunków humanistycznych nie ma pojęcia jaką pracę będzie wykonywać po studiach, to Gap Year może być tym czasem, który ukierunkuje, zainteresuje, skłoni albo zrazi do wybierania określonego zawodu.
Oczywiście Gap Year tylko wówczas ma szanse na spełnienie swojej funkcji, jeśli będzie czasem spędzonym aktywnie. Odpoczynek na kanapie daje nikłą szansę na odnalezienie ścieżki życiowej.

jakie studia wybrać

Jakie studia wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Zainteresowania i marzenia są bardzo ważne, ale gdy kończymy studia trzeba się zmierzyć z rzeczywistością. Jeśli skończymy dobry kierunek, ta rzeczywistość wcale nie musi być szara.
Wśród najbardziej poszukiwanych oraz najwyżej opłacanych zawodów w Polsce i Europie są od lat:
Lekarz medycyny i lekarz stomatolog.
Kierunki lekarskie na uczelniach medycznych to długie, bardzo trudne studia. Obciążenie zajęciami sprawia, że studenci tych uczelni rzadko podejmują dodatkową pracę, więc aby się na studiach utrzymać trzeba mieć dodatkowo zabezpieczenie finansowe. Ale warto. Lekarz specjalista w Polsce może zarobić nawet powyżej 200 tys. rocznie. W Europie Zachodniej pięciokrotnie więcej.

Prawnik.
Bez znaczenia czy radca, prokurator, sędzia, adwokat każdy po studiach zarabia bardzo mało. Po aplikacji staje się poszukiwanym w wielu dziedzinach specjalistą. Zarobki prawników będących partnerami w dobrych kancelariach sięgają nawet 80 tys. złotych miesięcznie.
Inżynier.
Wydaje się, że nie ma takiej liczby inżynierów różnych specjalności, których nie wchłonęłaby gospodarka europejska. Miejsc pracy z bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem jest bardzo dużo. Zarobki technicznej kadry kierowniczej to sumy rzędu 30 tys. miesięcznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStudia mba
Następny artykułStudia prawnicze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here