Fot. Pexels.com

Podczas klasyfikacji przedsiębiorstw posługujemy się głównie podziałem ze względu na wielkość instytucji. Warto je znać ponieważ niekiedy na tej podstawie odbywają się nabory do różnych programów. Od wielkości przedsiębiorstwa często zależy także możliwość pozyskiwania środków z różnego rodzaju grantów czy dotacji.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/klasyfikacja-przedsiebiorstw-poznaj-ich-podzial/

Podstawowa klasyfikacja przedsiębiorstw

Możemy wyróżnić cztery główne grupy. Podział ten wyróżnia takie elementy prowadzenia działalności jak uzyskiwane dochody oraz wielkość firmy. Do danych związanych z dochodem uwzględniany jest m.in. przychód netto czy suma bilansowa.

Podstawowa klasyfikacja przedsiębiorstw obejmuje:

  • mikro przedsiębiorstwa,
  • małe przedsiębiorstwa,
  • średnie przedsiębiorstwa,
  • duże przedsiębiorstwa.

Mikro przedsiębiorstwa

Firmy w tej kategorii nie mogą przekroczyć zatrudnienia powyżej 10 osób. Ich dochód nie może przekroczyć 2 milionów euro. Taka sytuacja musi mieć występować przez co najmniej 2 lata.

Małe przedsiębiorstwa

Ten rodzaj firm różni się w klasyfikacji przedsiębiorstw od mikro możliwością zatrudnienia większej ilości pracowników. W tym wypadku może to być nawet do 50 osób. Roczne obroty małego przedsiębiorstwa nie mogą przekroczyć 10 milionów euro lub równowartości w złotówkach.

Średnie przedsiębiorstwa

Tutaj następuje duży skok jeśli chodzi o ilość zatrudnianych pracowników jak i maksymalny roczny obrót. W tego rodzaju firmie może być pracować do 250 osób. Roczne obroty netto średniego przedsiębiorstwa to 50 milionów euro.

Duże przedsiębiorstwa

Aby zaklasyfikować przedsiębiorstwo jako duże musi ono zatrudniać więcej niż 250 pracowników, a roczny obrót powinien przekroczyć 50 milionów euro. Oznacza to, że należy przekroczyć maksymalny prób średniego przedsiębiorstwa.

 

Klasyfikacja przedsiębiorstw według ilości zatrudnianych pracowników oraz rocznego dochodu to jeden z najpopularniejszych sposobów podziału spółek. Innym popularnym sposobem jest podział na formę własność jak przedsiębiorstwo państwowe, spółka cywilna, spółdzielnia i inne. Do jakiej grupy należy Twoje przedsiębiorstwo?

Zobacz też: http://www.linuxindex.pl/jak-poradzic-sobie-z-wypaleniem-zawodowym/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here