Limit transakcji

Limit transakcji gotówkowych w ostatnich latach ulegał radykalnemu zmniejszeniu. Trzy lata temu, a dokładnie w roku 2017, został on obniżony z 15 tysięcy euro na 15 tysięcy złotych. Teraz możemy się dowiedzieć, że Ministerstwo Finansów przygotowuje się do obniżenia limitu transakcji gotówkowych aż do ośmiu tysięcy złotych. Szacuje się, że nowy limit transakcji gotówkowych pozwoli zaoszczędzić skarbowi państwa kilka miliardów złotych.

Niektóre kraje Unii Europejskiej znacznie obniżyły ten limit, na przykład Włochy czy Francja ustanowiły go na poziomie jednego tysiąca euro, czyli w przeliczeniu około cztery tysiące dwieście złotych. Co ciekawe w Szwecji nie ustalono takiego limitu z prostego powodu. Płatności gotówkowe są rzadkością w tym kraju i stanowią tylko 2% Produktu Krajowego Brutto. W Polsce transakcje gotówkowe stanowią za to 7,4% PKB. Jest to prawie cztery razy więcej niż w Szwecji.

Nowy limit transakcji gotówkowych ma na celu zmniejszenie ilości gotówki w obiegu, a co za tym idzie obniżenie kosztów jej produkcji oraz transportu i ochrony. Dzięki takim rozwiązaniom Polska ma zaoszczędzić nawet 20 miliardów złotych. Jest to świetna informacja dla Ministerstwa Finansów oraz dla obywateli Rzeczypospolitej. Kolejnym pozytywnym skutkiem ma być uszczelnienie systemu podatkowego a co za tym idzie daniny mają być łatwiej ściągalne tak samo jak i podatki.

Zmiany te mają na cele ułatwienie walki z szarą strefą oraz w znacznym stopniu zmniejszyć liczbę przestępstw skarbowych. Wszystko to za sprawą wprowadzenia limitu transakcji gotówkowych na 8 tysięcy złotych. Projekt ustawy ma być gotowy w 2020 roku. Przedsiębiorcy nie powinni odczuć negatywnych skutków tego projektu, ponieważ i tak większość transakcji jest dziś wykonywana za pośrednictwem kart oraz internetu. Wszystko jest to wzorowane na Szwecji, która jest w dzisiejszych czasach określana mianem najbardziej bezgotówkowego państwa na świecie. Polska ma sporą szansę dołączyć do tego grona w niedalekiej przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here