studia dziennikarskie

Dziennikarstwo to bardzo popularny kierunek studiów, który często wybierany jest przez absolwentów szkół średnich – głównie liceów o profilach humanistycznych. Dzieje się tak, ponieważ zdecydowanie najważniejszym przedmiotem uwzględnianym przy rekrutacji jest język polski – dobrze zdana matura z tego przedmiotu gwarantuje wstęp na dziennikarstwo praktycznie na każdą uczelnię wyższą w Polsce.

Oczywiście każda uczelnia cieszy się swego rodzaju autonomią, więc w zależności od konkretnej szkoły wymagania rekrutacyjne mogą się troszeczkę różnić. Brane pod uwagę mogą być chociażby język angielski lub inny nowożytny, bardzo przydatny w pracy dzisiejszego dziennikarza lub historia oraz wiedza o społeczeństwie, pozostałe maturalne przedmioty humanistyczne.

Przekrój przedmiotów na dziennikarstwie jest bardzo szeroki, ponieważ kierunek ma przygotowywać do pracy w rozmaitych branżach. Jedni będą po studiach pisać o bieżących wydarzeniach w polityce, inni o najnowszych trendach w modzie. Jeszcze inna grupa postawi na informacje ze świata sportu. Tak czy inaczej, studia mają dać adeptowi dziennikarstwa ogólną wiedzę o świecie, polityce i geografii. Dziennikarz musi być w miarę rozeznany w tematach ogólnospołecznych, powinien też posiadać chociażby minimum szczególnego rodzaju wrażliwości, ponieważ jego praca wymaga stałego kontaktu z ludźmi i problemami.

Studia dziennikarskie zawierają też bardzo dużą dawkę przedmiotów, które orientują się wokół technik poprawnego budowania rozmaitego typu tekstów. Brzmi oczywiście, ale osoba pracująca w gazecie czy innego rodzaju czasopiśmie musi potrafić dobrze i składnie budować zdania. Dobrze, aby miała lekkie pióro i styl, którym po prostu zaciekawi czytelnika do dalszego czytania artykułu czy felietonu.

aparat fotograficzny

U dziennikarza styl pisania i jego umiejętności w tym zakresie są wizytówką, którą będzie prezentował ewentualnemu pracodawcy, a przede wszystkim swojej grupie odbiorców. Na dziennikarstwie istnieją więc przedmioty skoncentrowane ściśle na technikach poprawnego pisania i budowania tekstów w taki sposób, aby były przystępne dla grupy, dla której są pisane.

Przede wszystkim jednak branża dziennikarska wymaga nabywania w każdych możliwych okolicznościach doświadczenia – już w czasie studiów warto szukać praktyk w rozmaitych czasopismach lub stronach internetowych publikujących różnego rodzaju teksty o wybranej tematyce. Nawet jeśli praca byłaby mało płatna, a zlecenie nieatrakcyjne warto je przemyśleć. Dziennikarze muszą bowiem mieć świadomość, że tylko w ten sposób, realizując konkretne zlecenia już w czasie swojej edukacji, nauczą się pewnych umiejętności i wykształcą w sobie nawyki, które potem przydadzą im się w pracy zawodowej w przyszłości.

Dziennikarzy jest też obecnie stosunkowo dużo, a przyszły pracodawca z pewnością lepiej będzie patrzył na studenta, który ma za sobą już praktyki w gazecie, telewizji czy radio, aniżeli na kompletnego nowicjusza, który czas studiowania poświęcił tylko nauce na egzaminy bez szkolenia praktycznego.

Warto mieć na względzie tego typu rzeczy. W dużych miastach znalezienie praktyk nie powinno być wielkim problemem. W dobie Internetu nie trzeba zresztą nawet spotykać się twarzą w twarz ze swoim przełożonym – teksty do zatwierdzania można wszakże przesyłać drogą elektroniczną i w ten sam sposób pobierać ewentualną zapłatę za wykonaną pracę.

na studiach

Dziennikarstwo studiować można w rozmaitych miejscach w Polsce, na większości uniwersytetów ogólnych oraz na coraz większej liczbie uczelni prywatnych. Wybór jest więc spory, aczkolwiek zawsze warto patrzeć na opracowywane rankingi, ponieważ czołowa pozycja niektórych szkół nie bierze się znikąd. Warto wybrać się na renomowaną szkołę wyższą, na której poziom nauczania jest lepszy. Możliwe, że będzie mieć się wtedy więcej nauki i wyrzeczeń, aczkolwiek bardziej produktywnie spędzi się pięć lat studiów. Według rankingu Perspektyw na pierwszym miejscu w Polsce jeżeli chodzi o dziennikarstwo jest

Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, co dziwić nie powinno, bo większość czołowych polskich gazet ma swoją siedzibę w stolicy. Dzieje się tam bowiem najwięcej, a dobry dziennikarz powinien być zawsze prędko na miejscu. Na drugim miejscu we wspomnianym rankingu znajduje się znajdujący się w nowym i zmodernizowanym budynku Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem nieznacznie gorszym od uczelni warszawskiej. Czołową trójkę domyka Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here