studia logistyczne

O tym, że w Polsce, aby dostać dobrą pracę, należy skończyć studia wyższe wiedzą niemalże wszyscy. W obecnych czasach stało się to niemalże wymogiem i niestety nie wiąże się z żadnym prestiżem. Jeszcze w latach 80. XX wieku samo dostanie się na studia było nie lada wyczynem. Późniejsze pięć lat spędzone na uczelni to również ciężki bój i wiele czasu poświęconego na naukę. Warto dodać, że w tamtych czasach studenci nie mieli dostępu do ksero i komputerów. Nie mogli w ten sposób kserować notatek i szukać całych książek czy opracowań w internecie.

Aktualni studenci najprawdopodobniej nie są w stanie wyobrazić sobie takiego sposobu studiowania. XXI wiek to już komputery i coraz większe ułatwienia dla uczniów. Dodatkowo uczelnie stawiają na zwiększenie ilości studentów, bowiem wiąże się to z profitami dla nich. W tym momencie uczestniczymy w swojego rodzaju wyścigu, którego celem jest zdobyć największej liczby studentów. Niestety oczywiste jest to, że w tym przypadku ilość nie idzie w parze z jakością, więc sam poziom nauczania często jest kiepski. Nie mniej jednak pracodawcy wymagają od swoich pracowników, aby ci byli absolwentami studiów wyższych.

Dlatego po skończeniu liceum czy technikum młodzi ludzie zastanawiają się co dalej. Niestety w tak młodym wieku ciężko określi co chce się robić w dorosłym życiu, więc znaczna część przyszłych studentów wybiera kierunek na podstawie mody lub ewentualnych zarobków. Oczywiście istnieje grupa osób, które od zawsze wiedziały kim chcą zostać w przyszłości i wszystko robiły w tym kierunku. Nie mniej jednak należą one do mniejszości.
Na fali popularności jedną z ciekawszych propozycji, obok informatyki, stała się logistyka.

Studia logistyczne oferowane są w coraz większej ilości uczelni w kraju

sala ze studentami

Warto zacząć od tego czym właściwie jest sama logistyka. Jest to proces przepływu towarów i usług od momentu przyjęcia zamówienia od klienta do momentu dostarczenia go do tego samego klienta. Całemu procesowi towarzyszy przepływ informacji, które są konieczne do jego prawidłowego zrealizowania. Wyjaśniając to szczegółowo w ramach logistyki możemy wyróżnić takie etapy jak: zaopatrzenie, magazynowanie, produkcja, dystrybucja czy transport. Oprócz tego istnieje wiele pobocznych elementów taki jak na przykład ekologistyka, czyli gospodarka odpadami, która często jest pomijana przez firmy, a jej znaczenie jest bardzo duże.

Samo wyjaśnienie procesu logistyki nie wiele mówi przyszłym studentom, którzy z resztą z definicją logistyki spotykają się najczęściej dopiero na drugim roku studiów. Pierwszy rok to moment kiedy w planie zajęć dominują zajęcia ogólne. Część z nich nie wiele ma wspólnego z samą logistyką, jednak ich obecność jest konieczna, aby wypełnić plan zajęć. Można nad tym ubolewać, ponieważ przedmioty takie jak psychologia, socjologia czy filozofia nie są zupełnie potrzebne przyszłym logistykom. Na szczęście plan zajęć uzupełniony jest przedmiotami o charakterze bardziej ekonomicznym i biznesowym.

Dlatego też uczniowie uczęszczają na ekonomie, marketing, zarządzanie czy matematykę. Szczególnie ważny jest ten ostatni przedmiot, ponieważ na wykładach studenci poznają sposoby na rozwiązywanie zadań, z którymi będą mieli do czynienia w kolejnych latach. Plan pierwszego roku obejmuje również prawo, ochronę własności intelektualnej czy język angielski. Jak widać, ukończenie pierwszego roku studiów nie czyni z nas logistyków w żadnym stopniu. Na szczęście drugi rok to już zajęcia typowo związane z wybranym kierunkiem studiów.

biblioteka

Dlatego też studenci mogą uczęszczać na wykłady i ćwiczenia z logistyki zaopatrzenia, produkcji, magazynowania czy dystrybucji. Ponadto sporo czasu poświęca się zajęciom związanym z ekonometrią i badaniami operacyjnymi. Te drugie są szczególnie istotne, bowiem tematy na nich omawiane przewijają się przez cały tok studiów i przydają się w przyszłej pracy logistyka. Drugi rok to kontynuacja nauki języka angielskiego, która kończy się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu B2.

W połowie studiów większość z uczniów powinna już wiedzieć czy kierunek jest dla nich, ponieważ do tego czasu poznają oni bardzo dużo pojęć związanych z logistyka. Trzeci rok studiów to już uzupełnienie i rozszerzenie posiadanej wiedzy. To również czas na zajęcia dodatkowe, które skupiają się na rozwoju zainteresowań studentów. Oczywiście ostatni rok studiów to również praca dyplomowa, która kończy się obroną. Sama obrona to z reguły formalność, która daje nam tytuł licencjata i możliwość studiowania na studiach II stopnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here