student medycyny

Jesteś zafascynowany ciałem i funkcjonowaniem organizmu człowieka? Interesuje Cię biologia? Nie brzydzą Cię ludzkie wydzieliny, zmiany na skórze, choroby ludzi młodych, jak i starszych, a także masz wrażenie, że nie poczujesz się źle na zajęciach w prosektorium lub podczas sekcji zwłok przeprowadzanej tuż pod twoim nosem? Świetnie, zdaje się, że studia medyczne to fantastyczny i jedyny słuszny wybór dla Ciebie!

Nie ma znaczenia czy widzisz siebie w gabinecie w przychodni czy ze skalpelem ręku przy stole operacyjnym – ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego wszystkiego o studiach medycznych. Zaspokoisz swoje pragnienie wiedzy, a także rozwiejesz wszystkie leki i obawy związane ze studiowaniem tego trudnego kierunku.

Naprawdę nie ma znaczenia czy pochodzisz z rodziny lekarskiej czy nie. Każdy może dostać się na studia medyczne i znajomości w niczym tu nie pomogą. Liczą się tylko wyniki z egzaminów maturalnych. Aby dostać się na studia medyczne musisz zdać z wynikiem bardzo dobrym, nie mniejszym niż 85% maturę z biologii oraz chemii. To zapewni Ci miejsce w listach rankingowych. Niektóre uczelnie wymagają także matematyki lub fizyki na wysokim poziomie. Warto przyłożyć się do nauki w liceum i zdać maturę jak najlepiej, aby bez stresów dostać się na studia.

Jeżeli nie dostałeś się na studia stacjonarne to możesz próbować iść na studia niestacjonarne. Nie różnią się one niczym, ale za niestacjonarne należy płacić co roku niemałe pieniądze, około 30 tysięcy rocznie. Medycynę można studiować w Polsce w wielu miastach, między innymi w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu czy Łodzi. Można próbować rekrutować się do każdego miasta, ale przy każdej rekrutacji należy uiścić opłatę.

studia medyczne

Warto być w liceum dobrze zorganizowanym, umieć ustalić sobie czas na naukę i na przyjemności. Warto poznać sposoby na naukę, podczas których najłatwiej będziemy chłonąć wiedzę. Takie umiejętności przydadzą się na studiach medycznych, na których to trzeba pochłaniać dużo grubych książek, a z wielu z nich należy uczyć się na pamięć. Nie ma znaczenia też czy do studiów medycznych motywuje Cię powołanie i chęć pomagania innym czy też chęć zysku, ponieważ uważasz zawód lekarza za lukratywny, ważne jest to, by twoja motywacja była silna.

Aby wytrzymać na studiach medycznych nie rzadko trzeba być mocno zdeterminowanym. Zdarza się, że nauka zajmuje bardzo dużo czasu. Czasami nie ma czasu aby przeczytać materiał obowiązujący na kolejne zajęcia, a co dopiero się go nauczyć. Często prowadzący pokazują, że tak naprawdę nic się nie umie, ale spokojnie, trzeba być na to odpornym i robić dalej swoje.

A jak wyglądają same studia medyczne?

Na pierwszym roku podzielą wszystkich na grupy. To z ludźmi z grupy będziesz spędzać najwięcej czasu, więc dobrze jest mieć z nimi dobre relacje. Na pierwszym roku najtrudniejszym przedmiotem jest wyczekane przez wszystkich anatomia. Zajęcia odbywają się na prosektorium, które wypełnione jest ludzkimi ciałami oraz planszami. Zależnie od uniwersytetu należy mieć swój fartuch, czasem buty na zmianę, czepek oraz zestaw narzędzi lub chociaż pęsetę anatomiczną. Do dotykania preparatów przydadzą się również jednorazowe rękawiczki. Jeżeli chodzi o książki to warto wybrać te polecane przez uniwersytet.

Do tego należy zakupić atlas anatomiczny. Anatomia to głównie nauka na pamięć. Zabawę zaczynamy od osteologii czyli nauki o kościach. Należy nauczyć się również małych szczegółów znajdujących się na kościach. Potem uczy się o mięśniach, narządach wewnętrznych i mózgowiu. Szczegóły anatomiczne trzeba znać w dwóch językach, polskim i łacińskim lub angielskim.

na studiach

Często zdarza się, że od widoku ludzkich zwłok lub zapachu formaliny bardziej delikatni studenci mdleją lub wymiotują. Inni znów mdleją na egzaminie, ponieważ jest to najtrudniejszy egzamin na pierwszym roku. Składa się z części praktycznej, tak zwanych szpilek, i części teoretycznej. Szpilki polegają na podpisaniu w dwóch językach szczegółu anatomicznego zaznaczone szpilką. Na jeden szczegół ma się trzydzieści sekund. Na pierwszym roku studenci uczą się także histologii, biologii, chemii, cytofizjologii czy historii medycyny.

Na drugim roku postrach sieje biochemia

Na zajęciach biochemii robi się proste doświadczenia, ale niech to was nie zmyli. Na biochemię również trzeba poświęcić dużo czasu, aby nauczyć się wszystkich wzorów i cykli na pamięć. Zawsze możesz już w liceum nauczyć się cyklu Krebsa na pamięć.
Na trzecim roku najtrudniejsza jest farmakologia. Jest to typowa nauka na pamięć a nazwy leków często brzmią jak przypadkowe zlepki sylab.
Potem zaczynają się zajęcia z pacjentami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here