rektut

Pozwól, że zadam ci kilka pytań. Nie, to nie żaden wywiad ani tym bardziej przesłuchanie, spokojnie. Chcę tylko wiedzieć kilka rzeczy, by ci pomóc. By ci doradzić. Mogę? Zatem uwaga… Strzelam!

Jesteś patriotą, który bez wahania broniłby swej ojczyzny w godzinie próby? Chcesz pokazać, że jesteś nie lada twardzielem lub twardzielką i lepiej z tobą nie zadzierać? A może po prostu pasjonuje cię wojsko i wszystko, co się z nim wiąże? Zgadłem? W takim razie mogę ci bez chwili zastanowienia powiedzieć, że studia wojskowe są właśnie dla ciebie.

Na pewno jesteś ciekaw, jak takie studia wyglądają

Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, aby się domyślić, że będzie o tym mowa w dalszej części tekstu. Wystarczy czytać uważnie. Zaopatrz się więc w filiżankę herbaty lub kawy, lub szklankę soczku – zależnie od tego, co pijasz zazwyczaj, uzbrój się w cierpliwość i czytaj. Uważnie.

Nie trzeba być nie wiadomo jakim geniuszem, by domyślić się, że studia wojskowe różnią się znacznie od wszystkich innych o profilu cywilnych. Można tu wręcz powiedzieć, że są one zupełnie wyjątkowe. Podstawowe różnice zachodzą nie tylko w zakresie wiedzy, którą tam zdobędziesz, ale także i w kwestii formy studiów, ich systemu. Mają tu także znaczenie powody, dla których studia wojskowe są podejmowane. Uświadom więc sobie, że to nie będą takie tam zwykłe studia dla zwykłych śmiertelników, tylko coś zupełnie niesamowitego, wręcz niewyobrażalnego.

Przygotuj się na to, że idąc na studia wojskowe nie będziesz zgłębiać dziedzin związanych wyłącznie z wojskiem. O nie, zapomnij. No i pamiętaj, że nie tylko uczelnie wojskowe realizują kierunki związane z armią.

studia wojskowe

Choć studia wojskowe należą do pewnego rodzaju „ekskluzywnych” i wyjątkowych studiów, to przebiegają według systemu znanego prawie ze wszystkich studiów o charakterze cywilnym. Czyli podzielone są na studia pierwszego i drugie stopnia. Te ostatnie jednak kończą się niejako w sposób podwójny – mianowicie egzaminem magisterskim oraz oficerskim. Co za tym idzie, absolwent takich studiów otrzymuje nie tylko tytuł magistra, ale także patent oficerski i stopień podporucznika.

Tu warto wspomnieć jeszcze o jednej różnicy pomiędzy studiami wojskowymi a cywilnymi. Otóż studia wojskowe oferują podstawowe szkolenie wojskowe, obejmujące szkolenia z bronią, zajęcia z topografii wojskowej i ćwiczenia na poligonie, żeby wymienić te najpopularniejsze. Szkolenia wojskowe odbywają się także w zależności od typu uczelni – mogą to być szkolenia na okrętach, samolotach, strzelnicach lub poligonach wojskowych. Widzisz więc, że to solidny krok w stronę konkretnej kariery.

Jak długo trwają takie studia? Tu też was zaskoczę. A może i nie… Dość powiedzieć, że studia wojskowe trwają ogólnie pięć lat – w podziale na studia pierwszego i drugiego stopnia. Przygotuj się na to, że te pięć lat to nie przelewki. Wypełnione będą intensywną nauką tudzież różnymi szkoleniami. No cóż, wszak to studia tylko dla orłów.

Wyobrażacie sobie jakąkolwiek armię świata, gdyby studia wojskowe były dostępne i zdawalne ot, dosłownie, dla wszystkich? No, z pewnością ładnie by było… Wszyscy bylibyśmy pacyfistami, ale raczej zdecydowanie z konieczności. No, mniejsza o to. Jakie to szkolenia? A to już zależy od typu uczelni lub rodzaju sił zbrojnych, w których służba ci się marzy.

No ale dobrze, kto może myśleć o takich studiach? Jakie są wymagania? A jak wygląda rekrutacja na studia wojskowe? Te pytania nurtują zapewne każdego z was, czytających. Bo zakładam, że jeśli dotarłeś do tej części tekstu, to jesteś autentycznie zainteresowany karierą w mundurze. Dobrze, postaram się objaśnić i naświetlić co nieco.

wojsko

Po pierwsze, jeśli mieszkasz na terytorium Polski, ale nie posiadasz obywatelstwa – zapomnij. Może to dyskryminacja, nie wiem, ale z drugiej strony – ale by się porobiło, gdyby tak każdy dowolnie mógłby sobie służyć w armii jakiegokolwiek państwa. Zrobiłby się całkiem niezły bałagan – z rodzaju tych „nie do ogarnięcia”. Po drugie, nie możesz być w jakikolwiek sposób karany. To chyba oczywiste. Wojsko Polskie bowiem to nie jednostki SS-Dirlewanger, składające się z kryminalistów.

Musisz być też w pełni zdrowia psychicznego i fizycznego – w przeciwnym razie zapomnij o karierze „dzielnego wojaka Szwejka”. Co jest jeszcze oczywiste i jasne jak słońce? To, że musisz mieć ukończone osiemnaście lat oraz posiadać świadectwo dojrzałości. Tyle wymogów. Jeśli je spełniasz, przystępujesz do kolejnego etapu procesu rekrutacji. Zbadają cię, by ustalić, czy rzeczywiście do tego się nadajesz. Jeśli wypadniesz pozytywnie – gratuluję.

Chcesz być marynarzem, lotnikiem, a może żołnierzem sił lądowych? Świetnie, rekrucie – zatem na studia wojskowe biegiem marsz!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here