Systemy dla branż motoryzacyjnych

Dynamiczny rozwój przedsiębiorstw z branży automotive nie byłby możliwy bez dobrego zarządzania i planowania produkcji. W dalszym ciągu jednak firmy te borykają się z wymaganiami czasowymi i jakościowymi stawianymi im przez producentów samochodowych. Jak fabryki branży automotive radzą sobie z całokształtem procesów produkcyjnych?

Planowanie produkcji kluczem do sukcesu

Największą rolę w procesie wytwarzania odgrywa umiejętne planowanie produkcji. Dokładny kosztorys, wraz z opisem całej procedury, powinien być opracowany na długo przed rozpoczęciem właściwej produkcji. Nad planem powinny pracować osoby o długim stażu w fabryce, znające wszystkie mocne i słabe punkty swoich podwładnych, a także możliwości maszyn znajdujących się na linii produkcyjnej.

Na samym początku należy opracować łańcuch dostaw. Jest to szczególnie istotne w przypadku produkcji na masową skalę, gdyż mało która firma może pozwolić sobie na składowanie ogromnych ilości materiałów przez długi okres czasu. Z tego też powodu najlepiej skupić się na dokładnym rozplanowaniu całej produkcji i zamawiać potrzebne materiały dopiero wtedy, gdy będą one potrzebne. Nie jest to proste, ale obecne rozwiązania dla przemysłu pozwalają znacząco uprościć tego rodzaju wyzwania.

W momencie, gdy cały proces produkcji zostanie dokładnie rozplanowany, można przechodzić do właściwego wytwarzania towarów.

Procesy produkcyjne w branży automotive

Istnieje kilka rodzajów procesów produkcyjnych w branży automotive. Najczęściej stosowane są trzy podstawowe typy. Pierwszym z nich jest „linia produkcyjna”, gdzie produkcja zorganizowana jest w taki sposób, że produkt trafia na następne stanowisko w momencie, gdy dany etap produkcji zostanie zakończony. Jest to najczęściej stosowany proces produkcyjny w fabrykach branży automotive. Drugim rozwiązaniem jest tzw. przepływ ciągły, gdzie wszystko odbywa się na jednej linii, aż do momentu zakończenia procesu.

Zdecydowana większość procesów produkcyjnych w branży automotive działa natomiast na zasadzie produkcji na zamówienie. Firmy wykonują bowiem dane produkty na podstawie zamówień klienta. Przestrzeń produkcyjna jest podzielona na obszary.

W biznesie jest wiele narzędzi dedykowanych dla wszystkich branż. Nie inaczej jest w tym przypadku. Systemy dla branży motoryzacyjnej muszą się jednak wyróżniać i posiadać takie rozwiązania, które wspierają metodologie KAIZEN oraz lean manufacturing, które niejako wpisały się w tą branżę.

Procesy produkcyjne dotyczą jednak nie tylko samej produkcji, ale i wszystkiego, co z nią związane. W ich skład wchodzą także procesy technologiczne, związane z materiałami oraz pomiarami i kontrolą, procesy transportowe oraz procesy składowania. Wszystko to składa się na bardzo skomplikowany ciąg zdarzeń i zadań zwany procesem produkcyjnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here