Współwłasność samochodu – kto na niej skorzysta?

Kiedy kupujesz auto, z którego będzie korzystać kilka osób, zarejestrowanie go jako współwłasności wydaje się naturalnym rozwiązaniem. Są jednak inne sytuacje, w których warto rozważyć ten krok. Przeczytaj, o jakie sytuacje chodzi. Przekonaj się, jakie zalety, ale także wady ma współwłasność samochodu. Poznaj możliwości i utrudnienia, jakie czekają Cię po zarejestrowaniu auta ze współwłaścicielem.

Zalety współwłasności samochodu

Jako współwłasność auto często rejestrują współpracownicy oraz członkowie rodziny. Dwóch współwłaścicieli jednego samochodu można spotkać na przykład z małżeństwie. Coraz częściej też na współwłasność samochodu decydują się młodzi kierowcy i ich rodzice. Jest to korzyść dla osoby, która dopiero zdała prawo jazdy i kupiła pierwsze auto. Z racji niewielkiego stażu za kierownicą nie mogą otrzymać od ubezpieczyciela wielu zniżek i muszą płacić wysokie OC. Kiedy jednak zarejestrują auto jako współwłasność, zniżki zostaną obliczone dla wszystkich osób wpisanych w dokumencie.

Zakup auta przez kilka osób to także oszczędność. Jeśli wiesz, że będziesz w stanie dogadać się z drugim współwłaścicielem i rozdzielić czas korzystania z pojazdu wedle potrzeb, rozwiązanie okaże się bardzo korzystne. Pamiętaj jednak, że prawo nie określa, który współwłaściciel i kiedy ma używać auta. Jeśli zarejestrujesz je jako współwłasność z kimś, kogo nie znasz zbyt dobrze, może okazać się nie w porządku i uniemożliwić Ci swobodne korzystanie z samochodu.

Przeczytaj o współwłasności samochodu więcej: https://kioskpolis.pl/wspolwlasnosc-auta-co-warto-wiedziec-jak-ustalic-jak-zniesc/.

Zalety współwłasności samochodu

Wady współwłasności samochodu

Posiadanie współwłasności samochodu to zaleta głównie dla młodego kierowcy. Dla jego rodzica czy osoby, która zgodziła się zostać współwłaścicielem, niekoniecznie. Otóż kiedy dojdzie do kolizji czy wypadku, ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę tego, kto wówczas prowadził. W efekcie zniżki za bezkolizyjną jazdę tracą obaj współwłaściciele. Również ewentualne kary płaci się razem, solidarnie.

Zastanów się, czy na pewno warto zarejestrować samochód jako współwłasność, jeśli to Ty masz do stracenia więcej. W sytuacji, w której o przysługę prosi Cię Twoje dziecko, możesz zaproponować mu dorejestrowanie jako współwłaściciela swojego małżonka, który nie ma innego samochodu.

Wady współwłasności samochodu

Z czym wiąże się rejestracja samochodu jako współwłasności?

Drogą automatycznej rejestracji samochodu jako współwłasności jest wpisanie kilku osób w umowie kupna-sprzedaży. Jeśli to niemożliwe, bo auto już zakupiłeś sam, będziesz musiał zadbać o prawną podstaw do dorejestrowania współwłaściciela. Możesz sprzedaż mu część auta lub przekazać w darowiźnie.

Osoba dorejestrowywana nie musi być obecna w Urzędzie Komunikacji. Wystarczy, że napisze odręcznie upoważnienie. To samo dotyczy wyrejestrowywania. Inaczej jest w przypadku sprzedaży samochodu. Musisz pamiętać, że auto rejestrowane jako współwłasność nie może być sprzedane przez jednego właściciela – na dokumencie muszą złożyć podpis wszyscy. Samodzielnie możesz odsprzedaż jedynie swoją część współwłasności. To zabezpieczenie przez oszustwem i sprzedażą pojazdu za plecami współwłaścicieli.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here