Co można odliczyć od podatku w 2019 roku?

Przy wypełnianiu swojego zeznania podatkowego koniecznie trzeba pamiętać o możliwości odliczenia od podatków określonych rzeczy i wydatków. Częstym błędem podatników jest nie wykorzystywanie niektórych ulg przez zwykłą niewiedzę. Przypominamy, co można odliczyć od podatku wypełniając PIT w roku 2019.

W tym roku rozliczeniowym wprowadzono pozytywne zmiany w kwestii kwoty wolnej od podatku. Temat ten podnoszony jest już od dawna – powszechnie twierdzi się, że kwota wolna od podatku w Polsce jest zdecydowanie za niska. W tym roku wynosi ona 8000 zł. Oznacza to wzrost w porównaniu do roku 2017, kiedy kwota wynosiła 6000 zł.

Ulga w tym roku obejmie zatem wszystkie osoby, których dochód nie przekroczył 13 000 zł.

Ulgi prorodzinne

Podobnie jak co roku tak i teraz wypełniając PIT za 2019 rok możliwość odliczenia od podatków szeregu wydatków związanych z wychowywaniem dzieci i utrzymywaniem rodziny. Ulga prorodzinna dostępna jest w PIT-36 oraz PIT-37. Wymagania co do koniecznych dokumentów nie są tu zbyt wysokie. Z reguły wystarczy akt urodzenia dziecka z potwierdzeniem, kto jest jego rodzicem. W przypadku rodzin zastępczych i adopcji potrzebne są dokumenty sądowe, które potwierdzają objęcie przez podatnika prawnej opieki nad dzieckiem.

Wysokość ulgi prorodzinnej zależy od liczby posiadanych dzieci. Na pierwsze dziecko i na drugie dziecko jest to 1112,04 zł na rok. Na trzecie dziecko ulga wynosi 2000,04 zł na rok, zaś na czwarte i każde kolejne – 2700 zł na rok.

Ulgi prorodzinnej nie można rozliczać przy składaniu PIT-28 oraz PIT-36L.

Ulga abolicyjna

Ulga abolicyjna pozwala na odliczenie od podatku składek, które płaciło się w czasie pracy za granicą. Jeśli podatnik przez określony czas był zatrudniony w innym kraju, to musi jedynie przedstawić dokument potwierdzający opłacanie tam podatków. Zwykle jest to po prostu deklaracja podatkowa z kraju, w którym się pracowało. W przypadku ulgi abolicyjnej nie ma żadnych limitów. Od podatku odlicza się całość podatków płaconych za granicą.

Ulga abolicyjna przysługuje przy formularzach PIT-36, PIT-37, PIT-28 oraz PIT-36L.

Ulga na składki zdrowotne

Od podatku można odliczyć także opłacane przez cały rok składki zdrowotne. Uldze nie podlega tu jednak 9% płaconego z reguły podatku, a jedynie podstawa w wysokości 7,75%. Odliczenie od podatku składek zdrowotnych możliwe jest przy PIT-36, PIT-37, PIT-28 oraz PIT-36L.

Aby skorzystać z ulgi, należy przedstawić jakikolwiek dokument potwierdzający łączną wartość opłacalnych przez cały rok składek zdrowotnych. Najczęściej jest to raport RMUA. Otrzymuje się go od pracodawcy czy zleceniodawcy, który zobowiązany jest do opłacenia składki zdrowotnych swoim pracownikom. Raport zawiera wszystkie informacje na temat wysokości składek odprowadzanych do ZUS w imieniu danej osoby.

Osoby zatrudnione powinny dbać o to, aby otrzymywać taki raport w miarę możliwości regularnie, co miesiąc. Pozwala to na stałe kontrolowanie stanu swoich składek zdrowotnych. Jest to najwygodniejsza forma przekazywania takich informacji, bowiem w jednym formularzu można streścić wszystkie dane, interesujące podatnika. Posiadanie rocznych raportów bardzo pomaga też przy korzystaniu z tej ulgi podatkowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here