samsung galaxy a71

Zapewne kojarzycie Samsunga Galaxy A50 oraz Galaxy A70. To dwa pierwsze smartfony marki Samsung, które trafiły na średnią półkę cenową, ale wewnątrz zostały wyposażone w mocną i solidną specyfikację. Do tej pory furorę wśród tanich i dobrych smartfonów robiła marka Xiaomi, która raz za razem w odstępie nawet nie miesięcy, a tygodni wydawała na rynek kolejne propozycje smartfonów z świetnym stosunkiem ceny do jakości.

Samsung czując zagrożenie nie mógł być przecież gorszy, dlatego chwilę później na scenie pojawiło się dwóch, świetnych przedstawicieli średniej półki oznaczonej literką ”A”. Wielkie, nowoczesne urządzenia z świetnym wyświetlaczem, pojemną baterią oraz bardzo dobrym aparatem sprzedawały się jak świeże bułeczki, a ich sprzedaż dodatkowo podkręcały oferty abonamentowe w sieciach komórkowych.

Smartfony zostały zaprezentowane w pierwszym kwartale w 2019 roku, a teraz dziewięć miesięcy po premierze doczekały się swoich następników w postaci Galaxy A51 oraz A71. Są to dwa pierwsze modele telefonów z serii A, które zostały przygotowane na nadchodzący rok 2020, na horyzoncie nieśmiale pojawia się także Galaxy S11.

Producent zdecydował się na wprowadzenie kilku ulepszeń konstrukcyjnych oraz zaktualizował niektóre z specyfikacji. Jednak Samsung Galaxy A71 ma więcej niż kilka podobieństw z Galaxy A70. No cóż, tak to już jest w przypadku dzisiejszych smartfonów.

Wielkość i wygląd telefonu

Samsung Galaxy A70 sam z siebie był już sporej wielkości telefonem. Być może określenie to jest nawet zbyt łagodne. Przez jego 6.7 calowy wyświetlacz zdecydowanie zaliczylibyśmy go do dużych niż do średnich smartfonów. Dlatego absolutnie nie zdziwiło nas to, że jego następnik Samsung Galaxy A71 otrzymał dokładnie te same rozmiary. Nie było sensu, by urządzenie jeszcze powiększono, a zmniejszenie go byłoby poniekąd sprzeczne z „wprowadzaniem nowej generacji smartfona”.

Tym co zmieniło się w największym stopniu jest przedni oraz tylny aparat. Można by rzec, że Samsung odważnie skopiował wygląd tylnej kamery iPhone 11. Oczywiście, tak naprawdę modę na kwadratowe aparaty zapoczątkował już Huawei Mate 20 Pro, jednak to tegoroczny iPhone mocno ugruntował nowy smartfonowy trend. Tylna kamera Galaxy A71 w porównaniu z tą z iPhone 11 jest bardziej smukła i podłużna. Cztery obiektywy zostały umieszczone na prostokątnym panelu przy lewej krawędzi urządzenia. Jest to duża odmiana względem modelu poprzedniego, który posiadał skromny panel z trzema obiektywami.

Kolejną różnicą jest obiektyw przedni. Samsung Galaxy A70 posiadał wyświetlacz stworzony w technologii Infinity-U natomiast ten, który mamy w A71 wygląda identycznie jak z Galaxy Note 10. Na środku ekranu znajdziemy niewielki otwór, w którym umieszczono jeden aparat.

Ostatnią kwestią jest tworzywo, z którego wykonano tylną obudowę. Niestety, ale to nadal plastik pod ładnie brzmiącą nazwą „Glasstic”. Obudowa dobrze imituje szkło, jednak sama świadomość, że to plastik a nie szkło odejmuje jej nieco na ostatecznej wartości i prestiżu.

Wyświetlacz i żywotność baterii

Zarówno Samsung Galaxy A70, jak i Galaxy A71 posiadają wyświetlacze o bardzo dobrej jakości. Panelem, który zastosowano w ich ekranach jest Super Amoled. To również dokładnie ta sama specyfikacja, mamy tutaj jakość Full HD+ oraz tę samą rozdzielczość 1080×2400. Technologia jest ta sama, jednak różnica jest w wyglądzie wyświetlaczy. Galaxy A70 to panel Infinity-U z wcięciem na kamerę w postaci kropli, natomiast Galaxy A71 to panel Infinity-O z wycięciem w kształcie koła, umieszczonym na środku przy górnej krawędzi.

Inną kwestią jest żywotność baterii. Oba telefony będą identycznie działały pod kątem wydajności ponieważ posiadają ten sam akumulator 4500 mAh. Czas pracy tym bardziej będzie taki sam, ponieważ mamy tu ten sam wyświetlacz oraz bardzo podobne podzespoły (o czym mówimy poniżej).

Wydajność: procesor oraz pamięć operacyjna

Miłą odmianą w przypadku Galaxy A71 jest to, że otrzyma nowszą wersję procesora Qualcomm Snapdragon. Jego poprzednik otrzymał procesor Snapdragon 670, który został wprowadzony w 2018 roku. Natomiast widać, że Samsung kultywuje tę tradycję ponieważ nadchodzący A71 również otrzyma procesor z zeszłego roku. Mówimy o „zeszłym roku” czyli o 2019, ponieważ przypominamy, że A71 zostanie wprowadzony roku 2020.

Zatem sercem Galaxy A71 zostanie Snapdragon 730. W gruncie rzeczy obydwa procesory są niemal identyczne, posiadają osiem rdzeni w tym dwa 2.2 GHz i sześć 1.8 GHz (A71) / 1.7 GHz (A70). Spodziewamy się, że prędkość działania A71 będzie nieco szybsza, ale czy na pewno zauważalna dla ludzkiego oka? Poza tym zmian nie doszukamy się również w ilości pamięci operacyjnej. Obydwa smartfony można zakupić albo z 6 albo z 8 GB RAM. Mówiąc krótko, wydajność będzie niemal identyczna.

Aparat fotograficzny

Już w opisie wyglądu wspominaliśmy, że nowy Galaxy A71 otrzyma większy i prostokątny panel z aparatami. Jednak Samsung nie jest gołosłowny i za zmianą wizualną poszła również zmiana w specyfikacji aparatów. Pierwszą z nich jest to, że Galaxy A71 posiada cztery a Galaxy A70 trzy obiektywy. Czwarte, dodatkowe oczko to kamera do zdjęć makro. Poprawie uległy również wielkości matryc.

Kamera główna Samsunga Galaxy A71 to obiektyw o matrycy 64 MP, która jest dwukrotnie większa niż ta, którą mamy w Galaxy A70. Tej z kolei obiektywem głównym była matryca 32 MP. Kolejną zmianą jest matryca w aparacie z szerokim kątem. Przypominamy, że w tym przypadku szeroki kąt obejmuje 123 stopnie i pozwala uchwycić więcej elementów z aparatu. Nowsza wersja zyskała matrycę na poziomie 12 MP, natomiast starsza to skromne 8MP.

Różnicy nie ma w obiektywnie do wykrywania głębi ostrości. To wciąż te same parametry 5MP, które raczej nie zmienią się w najbliższym czasie dla klasy średniej Samsunga. Natomiast różnica jest już w czwartym obiektywie. Samsung dodał do Galaxy A71 kolejny aparat do zdjęć makro. To nadal skromne 5 MP, ale cieszymy się, że obiektyw pojawił się w telefonie z średniej półki cenowej.

Samsung Galaxy A71 obiektywy:

  • Główny 64 MP F1.8
  • Szerokokątny 12 MP, F2.2
  • Do głębi 5MP, F2.2
  • Makro 5MP, F2.4

Samsung Galaxy A70 obiektywy:

  • Główny 32 MP F1.7
  • Szerokokątny 8 MP, F2.2
  • Do głębi 5MP, F2.2

Patrząc na zwiększenie parametrów matrycy oczekujemy, że zdjęcia wykonywane Galaxy A71 będą nieco bardziej wyraziste oraz lepsze jakościowo podczas przybliżeń. Natomiast nic nie zmieni się pod względem naświetlenia, ponieważ producent zastosował te same parametry przysłon, które nie są szczególnie jasne, a zatem mogą mieć problemy z zdjęciami nocnymi.

Ile będzie kosztował Samsung Galaxy A71 oraz kiedy będzie dostępny w sprzedaży?

No cóż…to pytanie na odpowiedź, którego czekają wszyscy. Niestety, ale producent do tej pory nie podał oficjalnych cen Galaxy A71, a także nie zapowiedział daty jego premiery. Natomiast patrząc na poprzednie doświadczenia możemy się jedynie spodziewać, że Samsung Galaxy A71 będzie wyceniony na kwotę około 1700-2000 złotych oraz zostanie zaprezentowany być może w styczniu 2020 roku. Patrząc na to, że Samsung ma w planach wprowadzenie jeszcze jednego telefonu Galaxy S10 Lite spodziewamy się, że cena A71 nie będzie wyższa niż 2000 złotych.

Podsumowując Samsung Galaxy A71 zapowiada się dość ciekawie, jak na przedstawiciela smartfona średniej klasy. Chwalimy sobie to, że Samsung zrezygnował z swojej polityki opartej na oferowaniu słabych telefonów w wysokiej cenie, a zdecydował się na najbardziej prokonsumenckie podejście. Ciekawi nas jeszcze jedna kwestia, a mianowicie to czy Samsung kiedykolwiek odważy się na wprowadzenie tak tanich urządzeń, jak Xiaomi czy OnePlus? Czy nadal będzie się upierało przy swoich cenach? Powodzenie Galaxy A71 zależy bowiem wyłącznie od tego na jakim poziomie zostaną ustalone jego ceny.

[Głosów:82    Średnia:3.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here