Komputery stacjonarne kontra urządzenia mobilne

Marzenia o posiadaniu własnego komputera, dumnie stojącego na biurku, zawracały nasze głowy jeszcze kilkanaście lat temu. Wówczas komputery przeznaczone były głównie do pracy w większych firmach i pomagały w księgowości. Wreszcie, kiedy większości z nas udało się spełnić marzenia, pojawiły się laptopy. Wraz z rozwojem przenośnych komputerów, monitory stopniowo znikały z naszych biurek i pojawiały się poskładane wraz z klawiaturą na półce. Teraz nawet te urządzenia wydają się nam za duże, dlatego coraz częściej sięgamy po urządzenia mobilne.

Mobilne społeczeństwo

Sprzedaż urządzeń mobilnych co roku zwiększa się i są to przyrosty o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent. Nie można tego powiedzieć o komputerach stacjonarnych, które wzrostu sprzedaży nie notują, albo jest on na poziomie błędu statystycznego. Nie da się ukryć, że rozwój urządzeń mobilnych stopniowo i sukcesywnie wypiera PC z naszych domów. Niezmiennie zajmują one swoje miejsca w biurach firm i urzędach i właśnie w tę stronę kierują swój rozwój producenci urządzeń stacjonarnych. Popularne „pecety” wciąż niezastąpione są również do prac, gdzie wymagana jest dużą pamięć i wydajny procesor, np. przy grafice komputerowej lub obróbce wideo.

Tymczasem twórcy oprogramowania już jakiś czas temu wyczuli trendy na rynku i zaczęli przenosić swoje systemy na urządzenia mobilne. Nikogo nie dziwią już systemy operacyjne typowe dla PC, na których pracuje smartfon. Ten trend działa także w drugą stronę, bo można już znaleźć Android na PC. System operacyjny, kojarzący się przede wszystkim z urządzeniami mobilnymi, postanowił spróbować swoich sił na rynku komputerów stacjonarnych.

Android na PC – skąd ten trend?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw trzeba zadać inne: dlaczego popularność komputerów stacjonarnych stale spada? Głównym powodem jest to, że urządzenia mobilne w większej mierze dają nam dostęp do Internetu. Ogólny dostęp do sieci niemal w każdym miejscu pozwala nam być stale na bieżąco ze wszystkimi informacjami, używając do tego smartfona. Nie trzeba już siadać przed PC, żeby sprawdzić pocztę, czy obejrzeć film. To wszystko dają nam tablety i smartfony, których wyświetlacze stale rosną. Ponadto za urządzeniami mobilnymi przemawia mnogość aplikacji, które pozwalają na wykorzystanie urządzenia w bardzo różnorodny sposób.

Jest jednak kwestia, która każe nam wrócić do swoich poczciwych pecetów. Są to oczywiście gry. Coraz więcej ciekawych pozycji w tym zakresie pojawia się dla systemów operacyjnych z urządzeń mobilnych, jednak nie ukrywajmy – nic nie daje większej przyjemności z grania, niż wygodny fotel, wielki monitor i pad w dłoni. Z tego właśnie powodu coraz częściej możemy spotkać programy do implementowania Androida na PC i użytkowania go w podobny sposób, jak na naszych smartfonach.

Czy zatem należy obwieścić koniec ery komputerów stacjonarnych? Na pewno pecety pozostaną w wielu miejscach, ale o rozwój ich popularności raczej będzie trudno. Szansą mogą być urządzenia hybrydowe, które można zmienić w PC, lub tablet, w zależności od tego, co nam aktualnie będzie potrzebne. Takie działanie umożliwi właśnie wspomniany wyżej Android na PC, który będzie kompatybilny dla każdej formy takiego urządzenia.

Jeśli chcesz przeczytać więcej szczegółów na temat funkcjonowania systemu operacyjnego Android na PC, zajrzyj do serwisu https://android.com.pl/. Znajduje się tam sporo informacji i nowinek ze świata technologii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here