Lekomania – czym jest i gdzie szukać pomocy?

Historie o tym, jak tabletki uratowały życie mogą być pokrzepiające. Mogą jednak także prowadzić do niewłaściwych zachowań. Takim będzie nadużywanie leków różnego rodzaju, co fachowo nazywane jest lekomanią. Uzależnienie od lekarstw, niezależnie od tego jak wygląda nasz stan zdrowia, to wyjątkowy sposób na wpędzenie się w kłopoty. Gdzie zatem szukać pomocy?

Z czym mamy do czynienia?

            Lekomania to schorzenie polegające na zbytnim zażywaniu lekarstw, które mogą, choć nie muszą mieć wpływu na nasze zdrowie. Chory łyka tabletki w liczbie zdecydowanie przekraczającej zdrowy rozsądek oraz wskazania lekarza, a przy tym imaginuje sobie choroby, na które kolejne lekarstwa musiałby zażywać. Problem leży rzecz jasna w psychice, która nie może pozbyć się wrażenia, że niewzięcie tabletki sprawi, że poczujemy się gorzej. Wówczas powstaje nieodparta potrzeba sięgnięcia po leki.

Co jest główną przyczyną?

            Lekomania dopada, gdy decyduje nami lęk. Lęk przed zachorowaniem, lęk przed bólem, lęk przed niedyspozycją. Dzięki połknięciu tabletki zaczynamy czuć się wyjątkowo dobrze, psychicznie otrzymujemy wsparcie, a nasze dobre samopoczucie oraz kondycja fizyczna (wszak czujemy się dobrze) wskazują, że mieliśmy rację. Tak rodzi się błędne koło.

Gdzie szukać pomocy?

            Osoby chore na lekomanię musza być pod szczególną opieką. Potrzebują wsparcia psychicznego oraz w odstawieniu leków. Nie można bowiem skupiać się tylko i wyłącznie na ich wadach, ale starać się wpłynąć na psychikę. Jeśli to się nie uda, cała terapia nie będzie miała sensu.

            Lekomania to poważny problem i schorzenie, które wymaga wsparcia od najbliższych. Jeśli więc zauważacie podobne objawy u kogoś z waszych bliskich, odwiedźcie stronę Centrum Dobrej Terapii i przekonajcie się jak dokładnie możecie pomóc.                                                                              

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here