oszczędzanie pieniędzy
Fot. Pexels.com

Szykujesz się do większej inwestycji? Chcesz odłożyć gotówkę na konkretny cel? A może masz problem z wydatkami w ciągu miesiąca? Pokażemy, że oszczędzanie pieniędzy nie jest takie trudne. Sprawdź jak do tego podejść!

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-zaoszczedzic-pieniadze/

Planowanie

Jedną z najważniejszych rzeczy jaka pomaga, gdy zabieramy się za oszczędzanie pieniędzy to planowanie naszych wydatków. Można robić to w formie tradycyjnej czyli na kartce lub komputerowo w excelu czy wordzie. Możliwości jest za pewne o wiele więcej.

Należy stworzyć swój budżet miesięczny i zapisać w nim wszystkie stałe wydatki jak opłaty za mieszkanie czy dom, paliwo bądź bilet miesięczny i inne wydatki, które ponosimy regularnie. Do budżetu powinniśmy wpisywać wszystkie wydatki, które dokonujemy np. zakupy spożywcze, nowy sprzęt elektroniczny, ubrania itp.

W kolejnych miesiącach będziemy mogli zaliczyć niektóre wydatki do kosztów stałych. Tak możemy zrobić z produktami spożywczymi.

Oszczędzanie pieniędzy na zbędnych rachunkach

Etap planowania, który omówiliśmy w poprzednim punkcie zbliża nas do przeglądu wydatków. Jednym z kosztów, które najczęściej można zmniejszyć to ten za abonament telefoniczny, telewizyjny, internetowy, bądź opłaty za serwisy streamingowe.

Zastanów się czy korzystać z każdego serwisu, na którym masz konto. Najlepiej sprawdź kiedy ostatnio ktoś oglądał czy słuchał czegoś na tym koncie. Często okazuje się, że zostawimy gdzieś konto i płacimy za subskrypcję pomimo tego, że od kilku miesięcy w ogóle nie korzystaliśmy z usługi.

Podobnie jest z internetem oraz telefonem. Warto przejrzeć jakie usługi mamy w pakiecie i czy korzystamy z każdej z nich. Prawdopodobnie da się obniżyć rachunek.

Promocje

Wiele osób kojarzy oszczędzanie pieniędzy z zakupami na promocji. Nie jest to jednak do końca słuszne założenie. Zniżki bardzo często kuszą nas. W rezultacie kupujemy więcej niż potrzebujemy, a czasami nabywamy rzeczy, których nie kupilibyśmy bez promocji.

Dlatego warto przemyśleć obniżki cen i nie ulegać presji. Kiedy widzimy w sklepu przedmiot, który jest na promocji zastanówmy się na ile go potrzebujemy. Dobrą strategią jest zostawienie przedmiotu w sklepie powrót do domu. Jeśli następnego dnia dalej będziemy chcieli zakupić daną rzecz i będziemy mieli ku temu powód to możemy to zrobić bez wyrzutów sumienia.

Zobacz też: http://www.linuxindex.pl/jak-zarabiac-pieniadze-przez-internet/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here