studentka

System edukacji nie rozpieszcza nauczycieli. W dzisiejszych czasach w naszym kraju niezwykle trudno jest być nauczycielem. Praca nauczyciela potrafi dostarczyć wiele satysfakcji. Jednakże wiąże się też z wieloma wyrzeczeniami. Uczniowie nierzadko nie odnoszą się z szacunkiem do swoich nauczycieli. Zamiast tego nauczyciele mogą liczyć tylko i wyłącznie na pogardliwe spojrzenia i słowa.

Studia pedagogiczne wiążą się z wieloma nadziejami

Studenci mają nadzieję, że przyjdzie im pracować w dobrej atmosferze. Niestety dzisiaj wiele wskazuje na to, że atmosfera w przyszłym miejscy pracy nie będzie ciepła i wspaniała. Rodzice są nastawieni bardzo roszczeniowe do nauczycieli swoich dzieci. W ogóle nie biorą pod uwagę, że winni są nie nauczyciele, ale dzieci. Rodzice często nie dopuszczają w ogóle do siebie myśli, że ich dziecko może być prowokatorem różnych szkolnych problemów.

Wiele dzieci właśnie w szkole odreagowuje problemy domowe. A tych problemów jest coraz więcej. Są to między innymi rozwody i kłótnie pomiędzy rodzicami. Tego typu problemy w domu źle wpływają na rozwój zarówno małego dziecka, jak i nastolatka. Małe dzieci potrafią sprawiać duże problemy. Jednakże dopiero wśród nastolatków sprawy przybierają zwykle dramatyczny obrót. Często dochodzi do uzależnień od narkotyków i alkoholu. Dzieci nie potrafią sobie poradzić z tak dużą traumą.

Studia pedagogiczne są dobrym przygotowaniem teoretycznym do zawodu jednak nie dają doświadczenia, które jest niezbędne, aby dobrze radzić sobie z trudnymi dziećmi. Często nauczyciele stawianie są w sytuacji, do których absolutnie nie zostali przygotowani przez studia, tego typu sytuacje są czasami dramatyczne w skutkach. Nauczyciele również są ludźmi i mają różną wytrzymałość. Nierzadko trudno im zachować pokerową twarz, w obliczu stanięcia przed naprawdę dużym problemem.

studia pedagogiczne

Wielu absolwentów studiów pedagogicznych jest przekonanych, że potrafią wszystko, dopiero życie weryfikuje ich poglądy i przekonania na własny temat. Szkoła nie jest dzisiaj bardzo przyjaznym miejscem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Jednak są szkoły, w których dyrekcja robi wszystko, aby dzieci miały jak najlepsze warunki do nauki, ale też do wychowania.

Nauczyciele odpowiedzialni są nie tylko za wyniki egzaminów, ale też za rozwój osobisty i mentalny dzieci. Dobra szkoła to taka, w której uczniowie mogą zgłosić się z różnymi problemami do swoich nauczycieli i mogą im zaufać. Nie ma to nic wspólnego ze spoufalaniem się. Nauczyciele powinni być w pewnym sensie przewodnikami dla swoich uczniów, tak bywało kiedyś.

Jeżeli uczeń nie szanuje swojego nauczyciela to jest to zła sytuacja. Dobry nauczyciel robi również coś poza programem nauczania dla swoich uczniów. Może to być tematyczne kółko, na którym będzie starał się zarazić uczniów swoją pasją. Dobrzy nauczyciele to bez wątpienia nauczyciele, którzy mają pasję do swojego przedmiotu. Wielu uczniów po latach przez długi czas wspomina na przykład nauczycieli geografii, którzy zabierali ich na wycieczki w góry.

Takich nauczycieli wspomina się przez bardzo długi czas z sentymentem. Dobrze nauczyciele uczą z prawdziwym zaangażowaniem. Dla nich nawet dzwonek nie jest przeszkodą, aby skończyć opowieść. Oczywiście tego muszą chcieć również uczniowie. Obecnie wiele szkół zmaga się z tym, że nie mają dobrych nauczycieli. Wina leży po wielu stronach.

studentka pedagogiki

Trudno wymagać od nauczycieli, aby nauczali charytatywnie, a pensje w tym zawodzie nie są wysokie. Jak zatem nauczyciel ma utrzymać własną rodzinę z nauczycielskiej pensji? Trudno wymagać od niego, aby poświęcił własne życie osobiste dla dobra cudzych dzieci. Dlatego też wymagana jest reforma edukacji, która przyjrzy się tym aspektom. Nauczyciele zarabiają mało, ale rodzice wypominają nauczycielom, że ci pracują nie czterdziestu godzin tygodniowo, jak normalni ludzie na całym etacie, ale zdecydowanie mniej, dwadzieścia parę godzin na całym etacie.

Nauczyciele odbijają piłeczkę twierdząc, że po godzinach również przygotowują się do zajęć szkolnych na przykład sprawdzają klasówki, przygotowują się do lekcji. Jedna i druga strona musi wykazać wiele dobrej woli, aby dojść do porozumienia. Nie ma szans, aby nauczyciel odniósł sukces wychowawczy, kiedy uczniowie go nie szanują. Jednak sami uczniowie muszą mieć podstawy, aby szanować swojego nauczyciela. Rodzice nie powinni zatem jawnie krytykować nauczyciela w obecności dzieci, szczególnie jeżeli uchybienia nauczyciela nie są duże. Przecież każdy człowiek ma własny pogląd na różne sprawy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here