Ile jest celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ w 2030 r?
Ile jest celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ w 2030 r?

Ile jest celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ w 2030 r?

Ile jest celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych przez ONZ w 2030 r?

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyznaczyła 17 celów zrównoważonego rozwoju, które mają być osiągnięte do roku 2030. Te cele, znane również jako Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), stanowią globalny plan działania mający na celu wyeliminowanie ubóstwa, ochronę planety i zapewnienie dobrobytu dla wszystkich ludzi.

1. Cel: Wyeliminowanie ubóstwa w wszystkich jego formach i wymiarach

Pierwszym celem jest wyeliminowanie skrajnego ubóstwa na całym świecie. Chodzi o to, aby wszyscy ludzie mieli dostęp do podstawowych usług, takich jak edukacja, opieka zdrowotna, woda pitna i sanitariaty. Ponadto, cel ten zakłada zapewnienie równego dostępu do zasobów, możliwości ekonomicznych i politycznych.

2. Cel: Wyeliminowanie głodu, osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego, poprawa odżywiania i promowanie zrównoważonej produkcji rolnej

Drugim celem jest zapewnienie wystarczającej ilości zdrowej żywności dla wszystkich ludzi na świecie. Chodzi o to, aby każdy miał dostęp do odpowiednio zbilansowanej diety, a rolnictwo było prowadzone w sposób zrównoważony, nie szkodząc środowisku.

3. Cel: Zapewnienie zdrowia i dobrostanu dla wszystkich w każdym wieku

Trzeci cel koncentruje się na zapewnieniu powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej, w tym szczepień, leków i usług zdrowotnych. Ponadto, celem jest zmniejszenie śmiertelności dzieci i poprawa zdrowia matki.

4. Cel: Zapewnienie wysokiej jakości edukacji, powszechny dostęp do niej i promowanie możliwości uczenia się przez całe życie

Czwarty cel zakłada zapewnienie wszystkim ludziom równego dostępu do wysokiej jakości edukacji. Chodzi o to, aby każdy miał możliwość nauki i rozwoju przez całe życie, niezależnie od wieku czy płci.

5. Cel: Równość płci i wzmocnienie roli kobiet

Piąty cel skupia się na promowaniu równości płci i wzmocnieniu roli kobiet. Chodzi o to, aby kobiety miały równe prawa i możliwości, zarówno w sferze politycznej, jak i ekonomicznej.

6. Cel: Zapewnienie dostępu do wody pitnej i sanitariatów dla wszystkich

Szósty cel zakłada zapewnienie powszechnego dostępu do czystej wody pitnej i odpowiednich warunków sanitarnych. Chodzi o to, aby wszyscy ludzie mieli dostęp do bezpiecznej wody i odpowiednich systemów kanalizacyjnych.

7. Cel: Zapewnienie dostępu do bezpiecznej, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii dla wszystkich

Siodmy cel koncentruje się na zapewnieniu powszechnego dostępu do energii elektrycznej, która jest bezpieczna, niezawodna, zrównoważona i oparta na nowoczesnych technologiach. Chodzi o to, aby wszyscy mieli dostęp do energii, która nie szkodzi środowisku.

8. Cel: Promowanie trwałego, inkluzywnego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, pełnego i produktywnego zatrudnienia oraz godziwej pracy dla wszystkich

Ósmy cel zakłada promowanie trwałego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, który zapewnia pełne i produktywne zatrudnienie oraz godziwe warunki pracy dla wszystkich ludzi. Chodzi o to, aby każdy miał możliwość pracy i uczestnictwa w gospodarce.

9. Cel: Budowa odpornych na klęski żywiołowe infrastruktury, promowanie inkluzyjności i zrównoważonej industrializacji oraz wspieranie innowacji

Dziewiąty cel koncentruje się na budowie odpornych na klęski żywiołowe infrastruktury, promowaniu inkluzyjności i zrównoważonej industrializacji oraz wspieraniu innowacji. Chodzi o to, aby społeczeństwa były przygotowane na klęski żywiołowe i miały rozwiniętą infrastrukturę odporną na nie.

10. Cel: Zmniejszenie nierówności wewnątrz państw i między nimi

Dziesiąty cel zakłada zmniejszenie nierówności społeczno-ekonomicznych wewnątrz państw i między nimi. Chodzi o to, aby każdy miał równe szanse i dostęp

Wezwanie do działania: W 2030 roku ONZ wyznaczyło 17 celów zrównoważonego rozwoju. Zachęcam do zapoznania się z nimi i dołączenia do działań na rzecz ich osiągnięcia.

Link tagu HTML: https://www.asmoto.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here