Blogi polityczne – czy są już formą mediów społecznościowych?

W dzisiejszych czasach trudno obejść się bez Internetu, smartfonu czy Facebooka. Jednak do niedawna niewiele osób, tak skutecznie, jak dziś, wykorzystywało blogi do tego, aby zaistnieć w sieci. Blogi stają się coraz bardziej popularne, można znaleźć tam informacje i poradniki z każdej dziedziny, napisane zarówno przez specjalistów w danej dziedzinie, jak i osoby, które chcą się podzielić swoimi prywatnymi opiniami.

Czym jest blog polityczny?

Blogi polityczne to nic innego jak cyfrowy pamiętnik (rodzaj strony internetowej), składający się z samodzielnych i chronologicznie poukładanych wpisów, które w tym przypadku odnoszą się najczęściej do bieżących wydarzeń politycznych czy prezentowania własnych idei. Można wyróżnić różne typy blogów – ze względu na ich charakter, ilość autorów i treść. Blog jest formą pokazania siebie w Internecie, wypromowania produktów oraz własnych poglądów i właśnie ta ostatnia kwestia sprawiła, że stał się skutecznym narzędziem wśród osób, które chcą mieć szanse komentowania politycznej rzeczywistości.

Motywacja twórców

Kiedyś blogi służyły wyłącznie do dzielenia się swoimi przeżyciami – stanowiły faktycznie odpowiednik papierowego pamiętnika. Dzisiaj to sposób na życie, narzędzie content marketingu i szansa na zaistnienie w cyfrowej przestrzeni.

Polityczne blogi zaliczane są do kategorii tych zawodowych. Osoby ze świata polityki przedstawiają w nich swoje opinie na temat aktualnych wydarzeń (uzasadniają decyzje własnego ugrupowania bądź odnoszą się do działań opozycji) lub po prostu chcą wypromować własne idee. Drugą grupą twórców są komentatorzy, stawiający się w roli głosu społeczeństwa. Nowe artykuły wstawiane są regularnie i często różnią się od informacji przekazywanych w serwisach telewizyjnych.

Politycy niekiedy dzielą się w nich swoim osobistym życiem, kreując w ten sposób własny wizerunek. Szukają sposobu na wypromowanie siebie w mediach społecznościowych, chcą zaistnieć w świecie Internetu. Ponieważ coraz więcej czasu ludzie spędzają w Internecie, również polityka przeniosła się do mediów społecznościowych. Pisząc prywatne wpisy, ukazując swoje prywatne zdanie i życie, wzrasta szansa na przyciągnięcie uwagi potencjalnego elektoratu.

Blogi w erze social media

Niegdyś media społecznościowe i blogi były zupełnie odrębnymi obszarami komunikacji. Blogi kojarzyły się z osobistym pamiętnikiem, opisującym przeżycia i poważne tematy. Obecnie dają możliwość pozyskania obserwatora bądź wypromowania idei. Masa użytkowników Internetu to potencjalni wyborcy. Dawniejszy podział pomiędzy sferą blogów a social media zaciera się. Zarówno blogi, jak i media społecznościowe używane są do promowania idei, firm, produktów bądź osób.

Oczywiście social media można bardzo łatwo aktualizować nawet kilka razy dziennie. Posty nie wymagają długich treści. Politycy, odkrywszy jednak magiczne możliwości Internetu, poświęcają swój czas, by aktualizować również wpisy na swoich blogach.

Odmienność blogów wpływa na kreatywność ich twórców. Autorzy, zamiast pisać ciężkie polityczne recenzje, tworzą błyskotliwe opowiadania czy dowcipne kroniki przemian polskiego społeczeństwa. Obecnie blogi zaczęły odgrywać nową rolę i stały się nowym rodzajem mediów społecznościowych.

Czytaj więcej: Polityka na dzień przed wyborami samorządowymi. Czy Polacy zagłosują przeciwko Platformie ?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here