Zajęcia z native speakerem – dlaczego dają nam aż tak wiele?

Nauka języka może odbywać się w różny sposób. Z pewnością nie może się odbyć bez naszego udziału, jednak warto zwrócić uwagę, że praca jaką wkładamy zależy od tego jak bardzo angażuje się w nauczanie osoba nauczyciela. Warto się przy nim zatrzymać, gdyż jego kompetencje mają naprawdę wiele do powiedzenia. Dlaczego native speaker ma tak dużą przewagę nad nienaturalnym użytkownikiem języka?

Przede wszystkim wymowa

            Ucząc się języka musimy zwracać uwagę nie tylko na to co mówimy (czyli czy mówimy poprawnie), ale także co mówimy. Chodzi tu bowiem o pewien rodzaj zależności między sposobem wysławiania się a jakością naszej znajomości języka. Tylko native speaker oraz wybitni naukowcy danego języka są w stanie mówić z akcentem oraz sposobem mówienia danej grupy. Wszystko przez układ szczęki i wytwarzające się w procesie nauki mówienia struny głosowe. Dlatego jeśli chcemy mówić poprawnie i z właściwym akcentem, to native speaker angielski Warszawa jest niezbędny.

Z drugiej strony jest słuchanie

            Osłuchanie się z językiem jest niezwykle ważnym etapem. Dlatego jeśli tylko mamy możliwość, powinniśmy oglądać zagraniczną telewizję, słuchać radia, by chłonąć atmosferę danego języka. Robić to możemy także z native speakerem, który w sposób tradycyjny i naturalny mówi do nas w swoim języku. Dużo lepiej bowiem jesteśmy w stanie wysłowić się w języku polskim niż jakimkolwiek innym, nawet jeśli znamy go doskonale (oczywiście w przypadku mieszkania w Polsce).

Z trzeciej – inne podejście

            Ucząc się języka nabieramy pewnych umiejętności i analizujemy je pod kątem prostoty nauczania. To błąd, którego native speaker nie popełnia, gdyż nie uczy się języka świadomie. Dzięki temu pomylenie jednej głoski oraz zapomnienie odmiany czasownika ‘być’ jest dla niego podobnym zaburzeniem mowy. Dla polskich nauczycieli jest często „błędem, który na tym poziomie zdarzać się już nie powinien”, podczas gdy jest to jedna z największych bzdur, jakie można mówić podczas nauki języka.

            Native speaker to osoba idealnie stworzona do nauki języka, gdy tylko ma choć szczątkową wiedzę na ten temat. Jest bowiem naturalnym użytkownikiem języka, który my chcemy opanować. A tego nie da się nauczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here