Kalibracja monitora - krótki poradnik

Kalibracja monitora okazuje się przydatna w wielu sytuacjach – bez niej możemy na przykład nie zobaczyć największej bitwy w historii telewizji. Na szczęście obecnie zmiana ustawień obrazu jest bardzo prosta. Przygotowaliśmy dla was krótki poradnik.

Tej wiosny wielu miłośników serialu „Gra o tron” narzekało, że zapowiadana przez producentów epicka bitwa rozgrywająca się w nocy była praktycznie niewidoczna z powodu bardzo ciemnych ujęć. Twórcy bronili się zaś, że do śledzenia losów bohaterów wystarczy odpowiednia kalibracja monitora. Nie odważymy się wskazywać, kto ma rację w tym sporze, ale możemy powiedzieć wam, jak zmienić ustawienia obrazu w monitorze, byście sami to sprawdzili.

Kalibracja monitora kiedyś i teraz

Wielu z nas pamięta jeszcze stare monitory, które w dolnej części obudowy miały zamontowane różne pokrętła i przyciski służące do ustawiania nasycenia koloru, kontrastu czy jasności. Obecnie kalibracja monitora jest znacznie prostsza. Komputery działające na systemie operacyjnym Windows od wersji 7 w górę są wyposażone w narzędzie przeznaczone do kontrolowania tych parametrów.

Od czego zacząć kalibrowanie monitora

Kolory, jasność i kontrast w monitorze najszybciej ustawimy, wpisując w polu wyszukiwania w menu Start hasło „dccw”. Po kliknięciu w ikonę, która pojawi się w wynikach wyszukiwania, otworzy nam się okno kalibracji ekranu. Jeśli pracujemy na kilku monitorach, musimy przenieść je na ten ekran, którego ustawienia chcemy modyfikować. Zanim przystąpimy do modyfikacji, monitor powinien być ustawiony w domyślnym trybie wyświetlania.

Kalibracja monitora krok po kroku

Krok pierwszy kalibracji to zapoznanie się z właściwą wartością współczynnika gamma. Po kliknięciu Dalej będziemy mogli ustawić odpowiednie wartości za pomocą suwaka umieszczonego z lewej strony. Kolejny krok to ustawienie jasności i kontrastu za pomocą zewnętrznych przycisków – o ile nasze urządzenie je posiada. Jeśli nie, przechodzimy do ustawienia kolorów. Balans możemy ustalić przy użyciu suwaków i wyświetlających się na ekranie wartości. Na koniec otrzymujemy podgląd, dzięki któremu mamy możliwość porównania obrazu przed i po kalibracji. Jeśli zmiany nas satysfakcjonują, klikamy Zakończ i nowe ustawienia zostają zapisane.

Teraz, gdy kalibracja monitora przebiegła pomyślnie, możecie śmiało oglądać bitwę o Winterfell!

A tu zobaczycie poradnik w formie wideo: https://lenovozone.pl/blog/kalibracja-monitora/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here