Profesjonalna edycja audio i wideo

Profesjonalna edycja audio i wideo wymaga nie tylko sporych umiejętności i doświadczenia, ale także wydajnego, wszechstronnego i niezawodnego oprogramowania. Na rynku jest dostępnych wiele tego rodzaju programów, wiele z nich przeznaczonych jest do amatorskich zastosowań i nie nadają się one dla profesjonalistów. W takim razie, na jaki program się zdecydować i na co zwrócić uwagę, zanim dokonamy wyboru? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Obróbka materiału wideo

Współczesne aparaty oraz kamery umożliwiają nagrywanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości, jednak sama jakość materiału wyjściowego to nie wszystko. By stworzyć ciekawy i profesjonalny klip, teledysk czy film reklamowy musimy mieć dostęp do wielu specjalistycznych opcji, pozwalających na daleko idącą ingerencję i modyfikacje nagranego materiału, swobodne dodawanie, wycinanie klatek, dodawanie efektów, czy też niwelowanie błędów powstałych na etapie nagrywania.

Dlatego też konieczne są do pracy narzędzia do edycji osi czasu, które powinny nie tylko pozwalać na szybką i intuicyjną obróbkę materiału, ale także oferować możliwości kreatywnego wykorzystania funkcji takich jak zagnieżdżone osie czasu czy też obsługa dużej liczby najpopularniejszych kodeków, takich jak, np. AAC, AA3, AVI, BMP, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV, HEVC. Oprogramowanie powinno także wspierać kreatywność twórcy poprzez udostępnienie szeregu funkcji, które sprawią, iż nieliniowa edycja wideo będzie łatwiejsza, a rodzące się pomysły bez przeszkód realizowane.

Jednak nagrany materiał wideo pomimo doskonałej jakości nie zawsze może prezentować się w sposób, jaki byśmy oczekiwali. Dlatego też profesjonalny program do obróbki wideo, taki jak np. VEGAS Pro Edit 17, zapewnia wsparcie dla ujednoliconej gradacji kolorów, co pozwala na stworzenie w pełni profesjonalnego materiału z paletą barw, dokładnie taką, jaka była planowana już na etapie przygotowań do tworzenia danego filmu, klipu lub materiału reklamowego. Wspomniane oprogramowanie daje np. możliwość eksportu gradacji kolorów w postaci LUT jako plik zapisany w formacie .cube. Dzięki temu raz stworzona paleta barw może być wykorzystywana w kolejnych projektach w sposób łatwy szybki i wygodny.

Oglądany obraz powinien być jak najbardziej zbliżony do tego, jaki widziany jest przez ludzkie oko, sprawi wtedy wrażenie wyraźnego, prawdziwego i naturalnego. Dlatego też profesjonalny program do obróbki wideo powinien być wyposażony w funkcję obsługi formatów HDR. Tylko one pozwalają na stworzenie realistycznego obrazu i dostarczanie żywych i naturalnych produkcji na wszelkiego rodzaju platformy: telewizję, kino, czy też kontent kierowany do mediów społecznościowych.

Dźwięk oraz nadawanie ostatecznej formy

Film to nie tylko obraz, to także dźwięk, dobrze więc pracować z oprogramowaniem pozwalającym na daleko idącą ingerencję w ścieżkę dźwiękową oraz dodawanie wszelkiego rodzaju efektów, takich jak muzyka w tle, narracja czy też inne w danej chwili potrzebne odgłosy.  Idealny program do obróbki wideo i dźwięku powinien współpracować z wtyczkami innych producentów, do tworzenia efektów wizualnych. VEGAS Pro Edit 17, który w atrakcyjnej cenie dostępny jest w sklepie Vebo (https://www.vebo.pl/magix-vegas-edit), umożliwia obsługę wtyczki Open FX, co daje możliwość kreatywnego korzystania z ogromnej biblioteki efektów specjalnych.

Jak widać znalezienie odpowiedniego i w pełni profesjonalnego oprogramowania nie jest trudne, trzeba tylko zwrócić uwagę na kilka kwestii i dokładnie przyjrzeć się funkcjom, które daje nam dany program.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here