Prawo to niezwykle obszerna dziedzina wiedzy, a jego studiowanie podczas studiów magisterskich wcale nie oznacza, że ich absolwent będzie miał całą tajemną prawniczą wiedzą w jednym paluszku. Kolejnym krokiem jest bowiem następny etap rozwoju zawodowego na konkretnej aplikacji. To właśnie w ten sposób można zostać radcą prawnym czy adwokatem, sędzią lub notariuszem.
Kim jest radca prawny
Kim zatem jest radca prawny? To zawód związany z branżą prawniczą, który można wykonywać po ukończeniu odpowiedniej aplikacji radcowskiej oraz po zdaniu egzaminu. Po zakończeniu egzamin z pozytywnym skutkiem można ubiegać się o wpisanie na listę Radców Prawnych. To jeden z zawodów zaufania publicznego, w którym tak bardzo ważna jest nieposzlakowana opinia. Radca prawny to specjalista, z którego usług mogą korzystać zarówno indywidualni klienci, jak i też firmy czy instytucje. Radca prawny może pomagać w tworzeniu różnego rodzaju pism procesowych i aktów prawnych, być pełnomocnikiem w sądzie lub występować w charakterze obrońcy, a także udzielać porad prawnych i tworzyć różne opinie. To zatem specjalista, który pomaga lepiej zrozumieć różne aspekty prawa i wyjaśnia je, dzięki czemu dla klienta stają się łatwiejsze w odbiorze i bardziej zrozumiałe.
Adwokat a radca prawny
Czy adwokat jest zatem tym samym specjalistą co radca prawny? Oczywiście nie. Aby zostać adwokatem, również trzeba ukończyć studia magisterskie z prawa oraz podjąć studia na aplikacji, a następnie zdać egzamin państwowy. Adwokat to obrońca, czyli prawnik specjalizujący się w pracy z klientami, który wspiera ich w procesach sądowych. Jeżeli zatem pragnie się porady i pomocy w prawie ogólnie, na przykład w prawie cywilnym czy prawie rodzinnym, lepiej udać się po prostu do radcy prawnego. Chociaż obydwu tych specjalistów można zobaczyć w sądzie, wyjaśnianiem prawa oraz tworzeniem różnego rodzaju dokumentów dla klientów zajmuje się właśnie radca prawny.
Radca prawny dla firm
Radca prawny to również ogromne wsparcie dla firm i instytucji. Bardzo często co radcowie prawni współpracują z instytucjami państwa i różnego rodzaju urzędami. Wtedy to specjalizują się w obrębie przepisów prawa związanych z konkretną firmą czy instytucją.