Studia informatyczne

Informatyka to jeden z chętniej wybieranych kierunków studiów. Na uczelniach oferujących edukację w tej dziedzinie można spotkać nie tylko mężczyzn, ale coraz częściej również kobiety. Do końca studiów dociera jednak zdecydowanie mniej absolwentów niż w trakcie ich przyjmowania. Dlaczego tak się dzieje? Jakie znaczenie mają predyspozycje w wyborze studiów informatycznych?

Informatyka to nie tylko programowanie

Przede wszystkim przyszli studenci muszą zdać sobie sprawę z faktu, że studia informatyczne to nie tylko programowanie, z czym ten kierunek kojarzy się najmocniej. Absolwenci informatyki mogą zajmować się bioinformatyką, projektowaniem stron internetowych, grafiką komputerową, bazami danych, zarządzaniem sieciami i wieloma innymi branżami. Ci, którzy pasjonują się medycyną, biologią, fizyką, a nawet chemią, wcale nie muszą stronić od kierunków informatycznych. W końcu do wyboru mają wspomnianą bioinformatykę. Tę dziedzinę można studiować na uczelni Horyzont.eu.

Tak duża różnorodność informatyki, dostępne specjalizacje oraz mnogość dziedzin, jakie kryją się w studiach informatycznych, pozwala na zaspokojenie pasji teoretycznie odmiennych od siebie. Z tym faktem wiąże się również kwestia predyspozycji i potencjału, bez których trudno podejść do studiowania kierunków informatycznych.

Predyspozycje, ale jakie?

Przyszli studenci muszą wiedzieć, że w pierwszych latach nauki będą poznawać historię komputerów, programowania, zarządzania i obsługi sprzętu. Nie obejdzie się bez edukacji w zakresie fizyki, przedmiotów związanych z elektroniką, szeroko pojętej matematyki i jej poszczególnych działów. To zaś oznacza, że mamy do czynienia z naukami ścisłymi.

Pośród predyspozycji wymienia się zatem umiejętność radzenia sobie z przedmiotami ścisłymi. Niezbędna jest ponadto kreatywność, zdolność logicznego myślenia, wysuwania wniosków, szukania nieszablonowych rozwiązań. W końcu informatyka to wciąż postępująca dziedzina, bardzo dynamicznie się rozwijająca, a cyfryzacja oznacza, że z każdym rokiem absolwentom przyjdzie się mierzyć z nowymi technologiami i sprzętami komputerowymi.

Dla najlepszych kierownicze stanowiska i wysokie zarobki

Najlepsi w branży informatyki mogą liczyć na kierownicze stanowiska, a co za tym idzie, wysokie zarobki. W nie gorszej sytuacji są ci, którzy zdecydują się na freelancing lub założenie działalności gospodarczej. Umiejętności informatyków – z różnych wcześniej wspomnianych dziedzin, są dziś bardzo pożądane.

Przyszli studenci powinni się kierować nie tylko marzeniem o dużych zarobkach. Liczy się ich pasja i zaangażowanie w naukę. Bez tego trudno im będzie dotrwać do końca, a tym bardziej pracować w zawodzie. Wybór studiów jest niezwykle ważny. Predyspozycje mają w tym przypadku znaczenie, dlatego rozważając rozmaite specjalizacje, najbliższe kilka lat studiowania, należy je wziąć pod uwagę. Uwzględnić, czy dotychczasowa pasja będzie miała swoje odzwierciedlenie w przedmiotach, z jakimi zetknie się student.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here