Wszystkie zastosowania studni wodomierzowej

0
2438

Tworzywa sztuczne są odporne na wilgoć, co powoduje, że doskonale nadają się do budowy szczelnych studni. Takie rozwiązania ułatwiają konserwacje i montaż elementów instalacji wodnej poza budynkiem. Dodatkowym atutem jest możliwość umieszczenia ich pod powierzchnią gruntu bez obawy o dostęp wody do wnętrza konstrukcji studni.

Studnia wodomierzowa jako obudowa licznika na wodę

Licznik wody można umieścić poza budynkiem, aby ułatwić jego odczyt zarządcy sieci. Konstrukcja studni wodomierzowej umożliwia izolację termiczną, przez co ograniczona zostaje możliwość zamarzania instalacji wodnej. W ten sposób łatwo również wymienić licznik w razie konieczności. Wszystkie awarie i nieszczelności w obrębie licznika mogą powodować zalanie. Zastosowanie szczelnej studni rozwiązuje takie problemy. Wysokość gotowych elementów można dopasować do warunków panujących na posesji tak, aby zapewnić wygodę użytkowania licznika oraz ułożyć rury wodne poniżej strefy przemarzania.

Przepompownie

W przypadku nieruchomości gdzie występuje wysoki stan wód gruntowych, a dodatkowo dom jest w obniżeniu terenu, może zaistnieć potrzeba montażu przepompowni. Studnia służyć może do przepompowania nadmiaru wód gruntowych. W zależności od różnic w poziomie może być kilka takich punktów na trasie pomiędzy budynkiem a siecią kanalizacji deszczowej. Zamykane zbiorniki pozwalają zachować szczelność oraz zmniejszają uciążliwość takich działań dla otoczenia. Układ taki umożliwia również usuwanie wody z piwnicy, jeżeli zamontuje się odstojnik lub kratkę ściekową w najniższym punkcie posadzki i podłączy pompę do brudnej wody z włącznikiem automatycznym.

Zabudowa studni głębinowej

Budując studnię głębinową, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie pompy i przyłączy przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie studzienki od wodomierza jako zakończenie punktu czerpania wody. Zakopana nad studnią głębinowa szczelna studnia wodomierzowa będzie mogła pomieścić wszystkie niezbędne podzespołu układu zasilającego budynek w wodę. Dzięki szczelnej pokrywie ograniczony zostanie dostęp wody pochodzącej z opadów atmosferycznych do tej, która jest pozyskiwana z pokładów głębinowych. Zmniejszone zostaje ryzyko skażenia studni.

Wybierając model z dodatkową izolacją termiczną, zapewniony zostanie dostęp do wody w budynku, a instalacja będzie chroniona przed wpływem ujemnych temperatur. Dodatkowo ochrona przed wilgocią ułatwi utrzymanie w dobrym stanie elementów metalowych instalacji wodnej.

Użycie studzienki wodomierzowej do montażu innych elementów instalacji hydraulicznej

Wykorzystując zalety szczelnych studni wodomierzowych, można wykonywać część instalacji hydraulicznych poza budynkiem. Ułatwia to ich szybkie zamknięcie oraz proste nadzorowanie. Zwiększa to bezpieczeństwo budynku, ograniczając ryzyko zalania i brak możliwości odcięcia dopływu wody. Obecnie stosowane jest to rozwiązanie do wykonania przyłączeń budynków i montażu oddzielnych zaworów na poszczególne budynki gospodarcze lub tymczasowe ujęcia wody w ogrodzie, lub parku. W każdej chwili można skorzystać z takich punktów po zdjęciu pokrywy zabezpieczającej. Często montuje się tam podzespoły instalacji wymagane przez zarządcę sieci wodnej. Tak jest również w wypadku zaworów ochronnych. Zabezpieczają one układ wodociągowy przed cofnięciem wody z poszczególnych instalacji. Łatwo można skontrolować ich stan bez wchodzenia do budynku.

Stosując studnie przeznaczone do wodomierzy, można zabezpieczyć inne instalacje lub poprawić funkcjonowanie już istniejących układów przepompowni. Takie szczelne osłony mogą służyć jako przepompownie lub uzupełnienie studni głębinowych, zwiększając ich niezawodność. Warto korzystać z gotowych rozwiązań, ponieważ skraca to czas pracy i podnosi jakość jej wykonania. Po montażu i zabezpieczeniu pokrywą studnia nie wystaje poza poziom gruntu, co ułatwia pielęgnację i użytkowanie trawnika lub ogrodu.

Źródło: Elplastplus.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here