Sprzęt domowy na kredyt: na co zwrócić uwagę

0
1936

Jednym z najbardziej poszukiwanych kredytów konsumpcyjnych w Polsce jest pożyczka na sprzęt AGD i RTV. Najczęściej konsumenci wypożyczają małe i duże urządzenia gospodarstwa domowego. Wysokie zapotrzebowanie obserwuje się również w przypadku elektroniki osobistej (smartfony, laptopy i tablety).

Istnieje wiele sposobów na zaciągnięcie pożyczki na zakup urządzeń. Może to być kredyt celowy, który jest realizowany bezpośrednio w sklepie; kredyt online bez wychodzenia z domu w sklepie internetowym; pożyczka gotówkowa w banku; użycie karty kredytowej itp. Wszystkie te opcje mogą się przydać, gdy sprzęt jest pilnie potrzebny, ale brakuje pieniędzy.

Atrakcyjne oferty promocyjne od różnych instytucji finansowych i dostępność podobnych pożyczek często wprowadzają w błąd konsumentów, a potrzeba pilnego zakupu nie pozostawia czasu na szczegółowe zbadanie warunków.

Szczegóły kredytów na sprzęt domowy

  1. Udzielają ich banki, instytucje pozabankowe, unie kredytowe;
  2. Często takie pożyczki mogą być wydawane bezpośrednio w sklepie, jeśli on ma program partnerski z pożyczkodawcą (lub kilkoma);
  3. Stopy procentowe są zwykle ustalane i nie podlegają zmianie przez cały okres takiej pożyczki;
  4. Zazwyczaj pieniądze są natychmiast przekazywane na konto sprzedający.

Ustawa „O pożyczkach konsumenckich” nie ma zastosowania do rat, gdy sprzedawca umożliwia klientowi podzielenie płatności na raty bez udziału instytucji finansowej.

Szczegóły przy udzieleniu

Podczas udzielenia pożyczki w sklepie czasami klient nie ma do czynienia z pożyczkodawcą, ale z pośrednikiem kredytowym. Jest on zobowiązany do przekazania klientowi informacji na swój temat na piśmie. Musi też podać dane kredytodawcy, którego reprezentuje, opis jego roli (tylko zbiera dokumenty i konsultuje, albo podpisuje zamiast kredytodawcy umowę), a także wielkość jego prowizji.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów pożyczek, pożyczkodawca musi ocenić zdolność kredytową kredytobiorcy. W tym celu może on zażądać dokumentów dla oceny poziomu dochodów. Jednocześnie prawo zakazuje pobierania opłat za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę.

Kredytodawca (sam lub przez pośrednika) musi dać potencjalnemu kredytobiorcy dane o kredycie konsumenckim.

Muszą to być następujące informacje:

  • Kwota pierwszej płatności, którą płaci klient sam (na przykład 20% od ceny laptopa).
  • Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) oraz całkowity koszt pożyczki.
  • Kolejność spłaty pożyczki i spłaty odsetek w postaci harmonogramu.
  • Konieczność zawierania umów o dodatkowych usługach stron trzecich. Jeśli pożyczkodawca wymaga, żeby kredytobiorca zawarł umowę ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia zdrowotnego, musi o tym pisemnie poinformować i podać listę firm ubezpieczeniowych. Jeśli lista nie zostanie dostarczona lub zawiera mniej niż trzy pozycje, kredytobiorca może wybrać ubezpieczyciela samodzielnie. Należy pamiętać, że koszty ubezpieczenia nie są uwzględnione w kosztach ogólnych do obliczenia RRSO, a zatem rzeczywisty koszt pożyczki może być wyższy niż RRSO.

Na życzenie klienta pożyczkodawca musi złożyć projekt umowy. Wszystkie warunki w niej określone muszą być zgodne z informacjami, podanymi wcześniej.

Zwróć uwagę

  • Kredyt na sprzęt domowy z punktu widzenia sklepu praktycznie niczym nie różni się od zwykłego zakupu, tylko wartość towaru nie jest płacona przez kupującego, ale przez bank.
  • Pożyczkę na sprzęt AGD można łatwo wziąć online. Jest to wygodne, ponieważ można szybko porównać oferty w różnych sklepach i instytucjach finansowych.
  • Warto porównać jak najwięcej ofert. Koszt pożyczki na sprzęt AGD różni się w zależności od kredytodawcy. Na rynku są tak całkiem korzystne oferty, jak i pożyczki z ogromną nadpłatą.
  • Jeśli zakup sprzętu może poczekać, lepiej zrezygnować z pożyczki.
  • W przypadku, gdy sprzęt jest pilnie potrzebny, a wymagana kwota pojawi się trochę później, warto zastanowić się nad możliwością zakupu za pomocą karty kredytowej. Pozwoli to na skorzystanie z okresu karencji i pomoże uniknąć płacenia odsetek.
  • Pożyczki muszą być spłacane terminowo i w całości, a także trzeba mieć dokumenty potwierdzające spłatę.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here