Dlaczego warto korzystać z druku 3D

Nie ma wątpliwości, że każde przedsiębiorstwo działa dla generowania zysku, ale by takowe osiągać, niezbędne staje się minimalizowanie kosztów. To działanie jest z kolei możliwe poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii, w które zresztą coraz więcej polskich firm inwestuje. Dzisiaj przedstawiamy ekonomiczne zalety wykorzystywania drukarek 3D w procesie produkcyjnym bez względu na branżę, w jakiej działa przedsiębiorstwo.

Druk 3D – produkcja szybsza, a więc bardziej wydajna i efektywna

Rzeczywiście jest to prawda. Okazuje się, że koszt druku 3D jest jednostkowo znacznie niższy, aniżeli przy zastosowaniu standardowych procesów produkcyjnych. Wszystko dlatego, że druk 3D pozwala tworzyć modele według konkretnego projektu nawet kilka razy szybciej – jednego dnia udaje się wykonać co najmniej kilkanaście egzemplarzy tego samego produktu, który standardowo wytwarzany byłby nawet kilka dni.

Drukowanie 3D – mniejsza eksploatacja maszyn i redukcja zatrudnienia

Oszczędności widoczne są także, biorąc pod uwagę wykorzystanie tradycyjnej linii produkcyjnej, która dzisiaj może odejść do lamusa. Druk 3D wykonywany jest przy zastosowaniu tylko jednej maszyny nowej generacji, którą obsługuje jeden pracownik. Minimalizuje się więc nie tylko koszty utrzymania sprzętu produkcyjnego, ale również w zakresie konieczności zatrudniania personelu – ten może zostać zmniejszony.

Jedna drukarka 3D – wiele możliwości

Zamówienia na wydruki 3D są dowolne i elastyczne. Oznacza to, że każdy projekt i wykonanie wyceniany jest przez drukarnie indywidualnie, a wiele zależy od wykorzystanego materiału, ilości czy poziomu skomplikowania realizacji całego procesu, którego efektem jest druk 3D. Cena jest natomiast niższa, zarówno przy jednorazowych zleceniach, jak i tych masowych. Co więcej, jedna drukarka może wykonywać rozmaite modele, nie jest dostosowana tylko do konkretnych, indywidualnych projektów. Oznacza to, że na tym samym sprzęcie może odbywać się produkcja zupełnie innych przedmiotów, zarówno biżuterii z metali szlachetnych, jak i elementów wyposażenia wnętrz czy też akcesoriów przydatnych w weterynarii. To zresztą dlatego we własne drukarki 3D inwestuje coraz więcej przedsiębiorstw o zróżnicowanej produkcji.

Wydaje się jedynie kwestią czasu, by tradycyjne linie produkcyjne odeszły już do lamusa właśnie na rzecz drukarek 3D. Nie tylko oszczędności finansowe przekonują do tych maszyn, ale też zastosowanie nowoczesnej technologii, która wspiera rozwój przedsiębiorstw i walkę konkurencyjną bez względu na sektor działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here