Jak nagrać swoją rozgrywkę w grze?

Ile razy chcieliście nagrać krótki film rejestrujący Wasz ekran, aby dać komuś poradę, pokazać, na czym polega problem, pochwalić się świetną rozgrywką w ulubionej grze? Podpowiadamy, jak można nagrywać własny pulpit – to banalnie proste!

Praktyczne filmy instruktażowe można znaleźć choćby w bogatym zasobie YouTube’a. Oglądaliście je zapewne wiele razy, gdy mieliście jakiś problem i szukaliście rozwiązania? A zastanawialiście się przy okazji, na czym polega nagrywanie ekranu? Sytuacja może przecież się odwrócić – możecie chcieć udzielić komuś porady albo po prostu zechcieć wysłać swoją rozgrywkę w grze, aby pokazać znajomym, jak się gra!

Screencast coraz popularniejszy!

Wideo typu „screencast” polega na tym, że nagrywamy ekran naszego komputera lub smartfona, czyli wszystko, co się akurat na nim dzieje. Krótko mówiąc – to nagrywanie ekranu czy też ruchomy zrzut ekranu. Do nagrywania własnego pulpitu (komputera lub telefonu) wystarczą darmowe narzędzia. Wykonanie go nie zajmuje wiele czasu i jest bardzo proste – jak to zatem zrobić?

Jak wykonać ruchomy zrzut ekranu na komputerze?

Aby przygotować screencast w przypadku komputera stacjonarnego czy laptopa, potrzebny jest po prostu odpowiedni program. Microsoft stworzyło narzędzie Expression Encoder – wystarczy je pobrać i uruchomić. Następnie trzeba kliknąć czerwony przycisk „Record”, a na dole ekranu zauważymy pasek służący do wyboru rozdzielczości.

Ponownie klikamy „Record”, aby rozpocząć progres nagrywania. W każdej chwili jest też możliwość przerwania – „Stop” na dole paska narzędzi. Naciskamy „Send to Encoder”, a pojawi się nowe okno, gdzie można jeszcze zmienić różne parametry. Po wybraniu przycisku „Encode” zostanie wygenerowany plik wideo.

Są też inne aplikacje pozwalające na wykonanie ruchomego zrzutu ekranu, w tym pojedynku w grze lub świetnego wyścigu itd. – są to na przykład Tiny Take czy Open Broadcaster Software.

Jak wykonać ruchomy zrzut ekranu na smartfonie?

Do screencastu na urządzeniach z zainstalowanym Androidem, wymagany jest Android Lollipop. Należy sprawdzić, czy nasz smartfon lub tablet są zaktualizowane i następnie wybrać aplikację AZ Screen Recorder, która jest dostępna bezpłatnie. Po jej odpaleniu na wyświetlaczu pojawią się cztery ikonki – aby uruchomić nagrywanie, należy wybrać tę z symbolem przesłony.

Pamiętajmy, że od jej naciśnięcia wszystko, co dzieje się na naszym ekranie, jest nagrywane! Plik zostanie zapisany w domyślnym folderze „Wideo”. Można jeszcze zmieniać rozdzielczość i dodać znacznik oraz dźwięk, co w przypadku rejestrowania udanej rozgrywki w grze jest raczej zbędne. Możecie też skorzystać z innych aplikacji do nagrywania ekranu smartfona, np. Telecine czy One Shot Screen Recorder. Poeksperymentujcie i znajdźcie narzędzie, które najbardziej przypadnie Wam do gustu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here