studia mba

Ostatnimi czasy bardzo popularne stają się studia MBA czyli Master of Business Administration. Są to studia podyplomowe skierowane do osób, które chcą w przyszłości zająć się zarządzaniem biznesem w średnich i dużych przedsiębiorstwach lub chcą zostać kierownikami lub menedżerami różnych firm. Często z takich ofert korzystają również osoby posiadające pewien zakres wiedzy z tego obszaru lub posiadający doświadczenie w prowadzeniu biznesu.

Studia takie pozwalają na kompleksowe przygotowanie się do objęcia różnego rodzaju stanowisk zarządzających zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki wysokim kwalifikacjom, które zdobywa się w trakcie studiów, a także różnego rodzaju praktykom studenci po takich studiach mają szansę na zdobycie swojej wymarzonej pracy i dalszej kariery w przyszłości.

Studia MBA oferują uczelnie w całym kraju

Ważne jest, by wybrać taką, która stawia na wysoką jakość kształcenia, ale również środowisko z różnych krajów na świecie, co ułatwia znalezienie pracy w przyszłości również na rynku zagranicznym. Studia te są naprawdę dobrym pomysłem dla osób, które podchodzą ambitnie do swojej ścieżki kariery, chcą mieć lepszy start w przyszłość i chętnie uczęszczają na wykłady oraz zajęcia.

na studiach

Tego rodzaju studia uczą przede wszystkim praktyki, dzięki czemu osoba jest dobrze przygotowana do pracy i wie jak dostosować się do warunków tam panujących oraz jak radzić sobie z wszystkimi zadaniami czy z rozwiązywaniem problemów jakie napotkają na swojej drodze. Osoba po takich studiach bez problemu znajdzie dla siebie miejsce w międzynarodowej firmie, potrafi dobrze działać w grupach, co również jest wielkim atutem dla pracodawców

Początki tych studiów datuje się na lata 50 ubiegłego wieku. Pierwsze takie studia odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Program takich studiów obejmuje wiedzę z zakresu między innymi finansów i księgowości, marketingu, sposobach zarządzania firmą, zasobami ludzkimi, informacjami, Studenci mają również okazję zaznajomić się z prawem i jego różnymi gałęziami, głównie prawem gospodarczym.

Istnieje kilka rodzajów studiów na przykład podstawowe, na które zapisywani są menedżerowie, tak zwane Executive MBA, czyli studia przeznaczone dla osób, które posiadają dłuższe doświadczenie w branży biznesowej, na przykład 5 czy 7 lat takiej praktyki zawodowej, Global Executive MBA gdzie studia kierują ofertę do osób, które mają doświadczenie w pracy w firmach międzynarodowych. Są też studia o określonej tematyce czyli dla menedżerów zajmujących się określonymi specjalizacjami na przykład finansami, zasobami ludzkimi, marketingiem, branżą IT. Studia Master of Business Administration trwają 2 do 3 lat, a to wszystko kosztuje około kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jednak wiele osób, które studiowało ten kierunek go poleca i zachęca do podjęcia tych studiów. Mogli dowiedzieć się wielu przydatnych w praktyce rzeczy i dzięki temu mogą i mogli sprawniej zarządzać firmą, sprawiać, że funkcjonowała jeszcze lepiej. Jednak nie są to studia dla wszystkich. Proces rekrutacji decyduje o tym, kto na takie studia się dostanie, a kto nie. Jeśli osoba ubiegająca się o rozpoczęcie takich studiów nie ma praktycznego doświadczenia w zarządzaniu, wtedy nie ma raczej szans na to, by na takie studia się dostać.

student mba

Studia takie przez ostatnie kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w Polsce były przeznaczone głównie dla osób pracujących w korporacjach i większych firmach, jednak w tym momencie uczelnie przyjmują osoby które pracują poza korporacjami. Osoby te pragną założyć własną firmę i po prostu chcą nauczyć się jak najlepiej tą firmą zarządzać, na co zwracać uwagę, jak robić to tak, by przyniosło oczekiwane rezultaty i firma mogła cały czas się rozwijać oraz odnosić sukcesy. Jeśli chodzi o osoby i to kto jest przyjmowany, to tak jak wcześniej było wspomniane muszą to być osoby, które posiadają doświadczenie w biznesie na jakimkolwiek stanowisku.

Rozmowa rekrutacyjna przeprowadzana jest w języku polskim, a na niektórych uczelniach zdarza się, że taka rozmowa przeprowadzana jest również w języku angielskim. Nic w tym dziwnego, gdyż te studia opierają się również na języku angielskim, skoro wykłady i niektóre typy tych studiów są prowadzone właśnie w tym języku.

Warto przed wyborem studiów sprawdzić dokładnie ich program, przedmioty, kadrę wykładającą, język wykładów i zajęć, doświadczenie osób prowadzących wykłady oraz możliwość uzyskania certyfikatów jako dodatkowy element. Warto również sprawdzić liczbę godzin z danych przedmiotów oraz sposób w jaki będą one nauczane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

1 KOMENTARZ

  1. Przed podjęciem decyzji o dokształcaniu, warto zebrać więcej informacji o studiach MBA i dopiero wtedy dokonać wyboru programu MBA. Studia MBA to doskonała inwestycja w siebie, w swój rozwój i w swoją przyszłość. To znakomita opcja dla wszystkich, którzy pragną podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać wiedzę oraz doświadczenie. Więcej informacji o programach MBA dostępne na stronie: mbaportal.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here