studia po angielsku

W dzisiejszym świecie język angielski powoli urasta do rangi absolutnego języka międzynarodowego, którym posługują się wszyscy niezależnie od miejsca zamieszkania i narodowości. Nauka języka angielskiego jest już bardzo powszechna i dzieci w Polsce oraz w innych miejscach w Europie i na świecie zaczynają ją we wczesnych stadiach edukacji. Najczęściej ma to miejsce już w przedszkolu, a najpóźniej w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Zazwyczaj rodzice zdają sobie sprawę, że język angielski jest bardzo przydatny w codziennym życiu i posyłają swoje pociechy na zajęcia dodatkowe już od najmłodszych lat. W ten sposób dzieci oswajają się z językiem i nie mają trudności, aby opanowywać nowe słówka i konstrukcje gramatyczne. Łatwość nauki angielskiego polega także na bardzo dużym jego wpływie na kulturę.

Mnóstwo nastolatków gra w gry komputerowe w języku angielskim, ogląda zagraniczne seriale, filmy lub filmiki w serwisie YouTube. Znaczna część młodych ludzi miała kontakt z anglojęzycznymi stronami internetowymi, artykułami prasowymi itd. W ten sposób niejako jest się związanym z angielskim – promieniuje on na życie kulturalne i jest międzynarodowym nośnikiem informacji i najnowszych trendów.

W Polsce na język angielski zwraca się szczególną uwagę, ponieważ stosunkowo mało osób na świecie uczy się naszej ojczystej mowy, toteż aby porozumieć się z zagranicą trzeba wyuczyć się angielskiego, innej opcji najczęściej nie ma. W ten sposób zdecydowana większość przedsiębiorstw, firm, korporacji, hoteli, restauracji itd. wymaga znajomości języka angielskiego chociażby na poziomie podstawowym, a często nawet i na całkiem wysokim.

Z powodu powszechności języka, jego znajomości i wagi w dzisiejszym świecie coraz większą popularnością cieszą się studia po angielsku, prowadzone już obecnie przez większość rozmaitych uniwersytetów w całym kraju. Młodzi absolwenci szkół średnich chcą uczęszczać na ćwiczenia i wykłady, gdzie angielski będzie językiem wykładowym, ponieważ wiedzą, że w ten sposób osiągną jeszcze doskonalszy poziom biegłości i rozumienia ze słuchu.

dziewczyna słucha po angielsku

Oczywiście czasami zrozumienie specjalistycznego słownictwa sprawia pewne problemy, aczkolwiek dzięki wytężonej pracy i skupieniu można osiągnąć bardzo pozytywne skutki w postaci lepszego poziomu językowego. Studia takie mogą być też bardzo przydatną wskazówką dla pracodawcy, że osoba jest osłuchana z językiem obcym i spokojnie można powierzyć jej odpowiedzialne stanowisko wymagające kontaktów międzynarodowych. Studia takie więc mogą być realnym dodatkiem do CV, który bardzo mocno zwiększy szansę na przyznanie lukratywnej pozycji w solidnej firmie.

Podstawowym kierunkiem po angielsku jest oczywiście filologia angielska, na której na wielu uniwersytetach i innych szkołach wyższych zajęcia prowadzone są w zdecydowanej większości w języku angielskim. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ aby dostać się na ten kierunek na dobrych uczelniach trzeba osiągnąć już wysoki poziom biegłości językowej. Na wykładach więc większość studentów nie ma problemów ze zrozumieniem tego, co jest im przekazywane. Ewentualnie język polski używany może być do tłumaczenia niektórych zasad gramatycznych, aczkolwiek to już należy do rzadkości.

Na filologii angielskiej mowy ojczystej w praktyce więc używa się tylko do nauki języka łacińskiego, która znajduje się w programie studiów. Oczywiście na uniwersytetach, na których progi są niższe i nie wszyscy mają tak wysoki poziom językowy używanie języka polskiego może być bardziej powszechne na pierwszych latach studiów. Jednakże na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Warszawskim czy Uniwersytecie Jagiellońskim poziom jest na tyle wysoki, że polskiego się praktycznie nie używa.

parlament londyn

Większość uniwersytetów wprowadza także inne ciekawe kierunki w języku angielskim, które niekoniecznie są filologiami. Są to kierunki związane z brytyjską literaturą i sztuką, a także z szeroko pojętym biznesem i relacjami międzynarodowymi. Sporo osób studiuje więc po angielsku kierunki, które typowo przydadzą się później w międzynarodowych firmach, które wymagają wysokiej biegłości językowej.

Tego typu kształcenie może być również przydatne osobom, które chciałyby wyjechać z kraju i rozpocząć pracę w firmach zagranicznych np. w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych. Nie muszą być to zresztą kraje anglojęzycznej, ponieważ angielski ogólnym językiem biznesu i w każdej części cywilizowanego świata znajdzie swoje zastosowanie w praktyce i spotka się z ogólnym zrozumieniem niezależnie od szerokości geograficznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here