policja w pracy

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach młodzież nie jest zdolna do poświęceń. Tymczasem cały czas studia policyjne czy też wojskowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wiele badań wskazuje nawet na to, że zainteresowanie i chęć dostania się na studia policyjne lub wojskowe, objawia coraz większa liczba młodzieży. To dobry prognostyk dla naszego kraju, który potrzebuje młodych i zdolnych policjantów, potrafiących skutecznie pilnować porządku publicznego. Z pewnością wiele młodych osób nie przystępuje jednak na studia policyjne, obniżając tym samym znaczenie wspomnianych statystyk.

Dlaczego tak się dzieje?

Powodów może być kilka. Młodzi ludzie są nierzadko nie do końca przekonani co do tego, czy aby na pewno studia policyjne dadzą im stabilność finansową w przyszłości i tym samym pewne utrzymanie planowanej rodziny. Nie są pewni tego czy studia policyjne na pewno zakończą się sukcesem tzn. szczęśliwym wykonywaniem ukochanego zawodu. Wielu młodych ludzi czuje bowiem nieodpartą potrzebę dostania się na studia policyjne. Takie osoby to zazwyczaj przyszli policjanci z powołania, którzy dla utrzymania porządku publicznego są w stanie nawet oddać życie.

Niemało jest jednak właśnie młodych osób, które wybierają studia policyjne tylko i wyłącznie dlatego, że nie widzą dla siebie innej możliwości. Nie mają czegoś, co pochłonęłoby ich w życiu bez reszty. Dlatego chcą podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w policji. Często zapominają jednak, że studia policyjne nie są łatwe. Wiadomo, że dobry policjant musi zostać wychowany w trudnych warunkach. Wtedy my, obywatele, możemy być pewni, że poradzi on sobie nawet w sytuacji ekstremalnej. Dlatego właśnie studia policyjne i warunki na nich panujące są ciężkie.

Wiele młodych osób nie ma także wyobrażenia na temat pracy po studiach policyjnych. Same studia policyjne to bowiem pierwszy etap. Później zaczyna się prawdziwa, policyjna robota, która bywa naprawdę ciężka. Brak świadomości w tym aspekcie prowadzi właśnie do błędnego rozeznania swoich motywacji, prowadzących młodych ludzi na studia policyjne.

policja

W żadnym wypadku jednak, nie należy nikomu odmawiać wejścia na studia policyjne. Może się bowiem okazać, że z pozoru nienadający się do tego chłopak czy dziewczyna, a mający ogromne chęci, mogą stać się policjantami wzorowymi. Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a pierwszą weryfikacją tego będą właśnie studia policyjne. Kolejną weryfikacją, już tą właściwą, będzie praca w prawdziwym komisariacie. Studia policyjne to bowiem tylko etap, można powiedzieć, eliminacji kandydatów. Ktoś, kto się nie nadaje, po prostu nie zaliczy roku i nie zostanie policjantem.

To naturalna kolej rzeczy. A jeśli ktoś rzeczywiście ukończy studia policyjne, to prawdziwym testem dla jego psychiki oraz siły fizycznej, będzie praca już w jednostce. Praca w małym komisariacie może nie będzie aż tak wymagającym sprawdzianem, ale służba np. na oddziale kryminalnym już tak. A przecież zdecydowana większość młodych osób celuje raczej w atrakcyjne wydziały i woli zostać policjantem w większych jednostkach, niż np. gminne komisariaty. Niestety, masa młodzieży zapomina, że praca jako policjant to bardzo odpowiedzialna funkcja.

Studia policyjne nie mogą być tylko zabawą, bo i takie działania wielu osób się zdarzają.

Myślą oni, że studia policyjne są łatwe i przyjemne, a na końcu czeka ich ciepła posadka za biurkiem komputera, w którym będą wypełniać kartoteki spraw. Otóż nie. Studia policyjne są pełne trudnych zajęć i ćwiczeń, które przetrwają tylko najsilniejsi. A jeśli chodzi o pracę przy biurku, to nie ma policjanta, który całe dnie spędzałby tylko tam. Każdy policjant musi czasem popracować w terenie, wyjeżdżając chociażby na patrol. I w zasadzie musi robić to dość często.

policjanci na koniach

Tylko tak może bowiem bać o porządek publiczny, co jest jego pierwszym i podstawowym zadaniem. Studia policyjne to studia właśnie dla takich osób. Dla osób, które są gotowe zrobić wszystko dla spokoju bezpieczeństwa pozostałych obywateli. Tylko takie podejście, z pełnym zaangażowaniem, gwarantuje policjantom sukces we wszelkich zawodowych zadaniach. I o tym powinni pamiętać przedstawiciele młodzieży, ubiegającej się angaż w studia policyjne.

Praca policjanta to prawdziwe powołanie. Trzeba być gotowym na wiele poświęceń, w tym niewiele czasu dla rodziny w weekendy czy brak odpoczynku w święta. Trzeba mieć tego świadomość wybierając studia policyjne, ale miejmy nadzieję, że większość młodych ludzi taką świadomość ma i wiedzą na co się piszą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here