studia humanistyczne

Studia humanistyczne prezentowane są obecnie najczęściej jako nieprzyszłościowe, a ich podejmowanie spotyka się z lekceważącymi spojrzeniami i uśmieszkami „analityków rynku”. Potrzebni bowiem są informatycy, lekarze, techniki i inżynierowie, natomiast w rozwijającym się państwie nie ma miejsca dla osób uzdolnionych humanistycznie.

Oczywiście jest to myślenie krzywdzące i jak najbardziej błędne. Osoby, których pasje oscylują wokół literatury, historii czy socjologii nie powinny od razu być skreślone, ponieważ mogą wykonywać w społeczeństwie bardzo wiele interesujących i potrzebnych prac.

Przede wszystkim humaniści z zamiłowania, którzy wybierają filologię polską, politologię lub historię mogą zdecydować się na pracę w szkolnictwie publicznym oraz wyższym. Bardzo ważnym jest, aby uniwersytetu nie kształciły tylko kolejnych prawników i lekarzy, ale także kadry nauczycielskie, które będą świeciły przykładem i merytorycznym przygotowaniem.

Zawód nauczyciela bowiem ostatnimi czasy stracił na społecznym autorytecie

Niskie zarobki w szkolnictwie odstraszają i przekonują tylko tych, dla których praca z dziećmi i młodzieżą jest prawdziwą pasją. W ten sposób spada liczba kandydatów na studia humanistyczne, a co za tym idzie są niższe progi, które nie pozwalają dokonać odpowiedniej selekcji wśród kandydatów – przyjmowani są praktycznie wszyscy, poza naprawdę elitarnymi uczelniami jak Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski.

Oczywiście, aby znowu nauczyciel wydawał się sensownym zawodem dla wielu młodych należy wprowadzić odpowiednie podwyżki. Należy mieć nadzieję, że rząd dokona kiedyś tej potrzebnej zmiany i doceni tych, którzy pracują u podstaw z przyszłymi politykami, prawnikami, lekarzami itd., kształtują w nich pasję oraz pomagają odkryć swoją własną życiową ścieżkę.

Po studiach humanistycznych można zostać również dziennikarzem w rozmaitego rodzaju pismach na tematy zarówno specjalistyczne, jak i bardzo ogólne, nawet plotkarskie. Nie jest bowiem niczym innym, że osoby, które kształcą się na kierunkach humanistycznych są uzdolnione pisarsko, najczęściej mają lekkie pióro i chętnie oddają się przyjemności napisania czegokolwiek.

biblioteka

Jest to dla takich osób satysfakcjonujące, a jeszcze bardziej jeśli mają one możliwość zaprezentowania swojego dzieła szerszej widowni. Właśnie takie osoby potrzebne są czasopismom, których konkurencja jest na tyle duża, że muszą szukać osób niekonwencjonalnych, które zaciekawią czytelników do tego stopnia, że będą oni chcieli zakupić następny numer, a potem kolejny i kolejny. W zależności od preferencji i zainteresowań pisać można o wielu rzeczach.

Wreszcie humaniści mogą zająć się marketingiem i szeroko pojętą organizacją reklamy. W wielu przydatkach również na ten aspekt ich aktywności zawodowej przypada pisanie tekstów pozycjonujących na potrzeby SEO. Humaniści z odpowiednim przeszkoleniem i nutą doświadczenia nabranego w podobnych agencjami są jednak w stanie bardzo pomóc przedsiębiorstwu i spowodować, że jego reklama będzie skuteczna i pomoże wybić się spośród tłumu firm świadczących podobne usługi.

Obecnie istnieją nawet specjalne kierunki studiów, które poświęcone są tego rodzaju kształceniu młodych osób – reklama stała się bowiem istotną częścią życia każdego z użytkowników telewizji, Internetu czy radia. Banery spotyka się na przystankach autobusowych i w innych miejscach w przestrzeni publicznej.

Humaniści najczęściej mogą również liczyć na zatrudnienie w wydawnictwach jako edytorzy lub nawet pisarze, których dzieła trafiają potem na półki księgarń. Każda książka jednak przed pójściem do druku wymaga profesjonalnej korekty przeprowadzonej przez wyspecjalizowaną osobę. Nie powinna ona zmieniać unikalnego stylu autora publikowanej pracy, ale poprawić drobne błędy ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne, aby książka została wydana w pełni profesjonalnie.

studentka

Błąd w drukowanej pozycji jest bowiem wyjątkowo źle odbierany przez odbiorców – język polski ma określoną konwencję i nie powinno się jej łamać. Czołowe wydawnictwa w Polsce wypuszczają kilkaset tytułów rocznie, więc praca dla zawodowych edytorów znajdzie się, jeśli będą oni naprawdę dobrzy w tym co robią.

Praca przy książkach może być dodatkowo inspirująca w kontekście wydawania swojej własnej. Wielu tłumaczy, edytorów czy innego rodzaju speców pracujących w wydawnictwach lubi otaczać się literaturą i obcowanie z nią zawodowo sprawia im ogromną przyjemność. Warto przecież w życiu robić przede wszystkim to, co się naprawdę lubi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here